Emniyet birimlerinden edinilen göre, 29 Ekim 2016'da çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 23. ve 131. maddelerinde düzenlemeye gidildi.
Konu dahilinde, araçlarına standardın dışında plaka yerleştirenlere 427, başka bir araca kayıtlı ya da sahte plaka yerleştirenlere ise 5 bin 191 lira para cezası kesilmesi, plakası standartlara uygun bir seviyeye getirilene dek de aracın trafikten men edilmesine karar verildi. Tescil plakalarını yetkisi olmamasına rağmen basıp ya da dağıtanlara da 10 bin 383 lira  para cezası kesilmesi kararı getirildi.

Yeni düzenleme ile birlikte, değişikliğin yapıldığı tarihten günümüze dek yapılan trafik uygulamalarında, standartların dışında plaka takanların 53 bin 110 sürücüye cezai işlem yapıldı. VErilen yasal süre kapsamında plakaları standart dışı kalmaya devam eden  6 bin 282 araç ise otoparklara çekildi.

VATANDAŞ KAMU SPOTU İLE BİLGİ SAHİBİ OLUYOR

Araç sahiplerinin plakalarını standarda uygun seviyeye getirmek için trafik tescil şube müdürlüklerine başvuruda bulunması şartı var. 

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı iortaklığında, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu sponsorluğunda, vatandaşların standart dışı plaka mevzusunda bilgilendirilmeleri hedefiyle yapılan "Suça Ortak Olma" başlıklı kamu spotunun ulusal televizyon kanallarında paylaşılması başlandı.

Diğer taraftan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca "Araç Muayene Kusur Grupları"nda yapılan düzenlemeyle, 3 Temmuz'dan sonra kriterlere uygun olmayan, rakam ve harfler arasında vida takılan, yazıları silik, kalın, italik veya kapatma şeklinde olan plakalar "ağır kusurlu" sayılacak. Bu araçlar, plakaları mevzuatta bulunan standartlara uygun hale getirilinceye kadar muayeneden geçemeyecek.