Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbekalkışmasına dair eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem'in de içerisinde yer aldığı 28 kişinin yargılandığı davada, sanıkların tutukluluk durumlarının devam etmesine karar çıktı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesindeki salonda yapılan duruşmada, tanık ifadelerinin dinlenmesinin bitmesinden sonra Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, daha evvelki duruşmalarda verilen ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu.

Sanık ve avukatlarının istekleri ile duruşma savcısının görüşünü dinleyen mahkeme daha sonra ara kararını açıkladı.

28 EYLÜL'E ERTELENDİ

Karara göre, "sanıklara yüklenen suçun vasfı ve mahiyeti" "kanıtların tam olarak toplanmamış olması" ve "adli kontrol şartlarının bu aşamada eksik kalacağı" gerekçesiyle sanıkların tahliye istekleri kabul edilmeyerek, tutukluluk durumlarının devam etmesine karar verildi.

Sanıkların mal varlıkları üzerinde bulunan tedbir kararının kaldırılması isteğini de kabul etmeyen mahkeme, örgütün kriptolu haberleşme uygulaması "ByLock"u kullandıkları tespit edilen sanıkların yazım dökümanları, HTS kayıtları ve cep telefonun internet trafiği ile alakalı bilgilerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) istenmesine karar verdi.

Mahkeme duruşmayı 28 Eylül'e erteledi.