22 Ağustos 2019
  • Istanbul 26.11°
  • Ankara 24°
  • Izmir 31.11°
İmsak 04:39
Güneş 06:13
Öğle 13:12
İkindi 16:58
Akşam 20:01
Yatsı 21:29
BIST95.394
Dolar5,7665
Euro6,4008
Altın278,14

Sağlık Bakanlığı Vatandaşları Kurbanlıklar Konusunda Uyardı

Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı'nda hayvandan insana geçebilen hastalıkları engellemek için alınması gereken önlemler hakkında uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Vatandaşları Kurbanlıklar Konusunda Uyardı

Sağlık Bakanlığı Vatandaşları Kurbanlıklar Konusunda Uyardı

Sağlık Bakanlığı Kurban Bayramı'nda hayvandan insana geçebilen hastalıkları (zoonotik) engellemek için alınması gereken önlemler hakkında uyarı yaptı. Kurban satış yerlerinin, kesim yerlerinin, etin işlenmesi aşamalarının gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik koşulları taşıması gerektiği bildirildi.

Bakanlıktan paylaşılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı'nın sağlık ve huzur içerisinde geçmesi için hem hayvan üreticiliği ve satışı yapanların hem de kurban satın alan vatandaşların temel sağlık önlemlerine ve hijyen şartlarına riayet etmesinin önem taşıdığı bildirildi.

"İNSANLARA BULAŞABİLİR"

Hayvandan insana geçebilen hastalıklardan korunmak için kurban satış yerlerinin, kurban naklinin, kesim yerlerinin, etin işlenmesi aşamalarının gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik koşulları taşıması gerektiği bildirilen açıklamada, "Zoonotik hastalıklar hasta hayvana temas, hasta hayvandan alınan gıdaların tüketimi, hayvanın salgılarına, kanına ya da diğer çıkartılarına dokunma sonucu, deri, kürk ya da deriden yapılan eşyalarla temas, bu hayvanlardan beslenen kene, sivrisinek vb. aracılığıyla insanlara bulaşabilir" denildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri