Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tütün ürünlerinin zararları hakkında kamuoyunun bilgilendirilmes ve toplum bilincinin artırılması amacıyla ilan edilen 31 Mayıs "Dünya Tütünsüz Günü" kapsamında, çeşitli etkinliklerle sigaranın kişiye ve çeveye zararlarına dikkat çekiliyor.

TÜRKİYE SİGARA KULLANIMINDA DÜNYA İKİNCİSİYİZ

Dünya sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye sigara ölümlerinde kuzey Kore’den sonra 2’inci sırada yer almakta olduğu belirtildi.

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZLÜK GÜNÜ

Dün Dünya Sağlık Örgütü’nün ilan ettiği 31 Mayıs Sigarayı Bırakma Günü. Dünya Sağlık Örgütü Verilerine göre Türkiye’de 252 bin çocuk ve 14,5 milyon yetişkin tütün ürünü içiyor. Çocuklardaki tütün ürünü içme yüzde 5,7 iken erkeklerde yüzde 10,2, kızlarda ise yüzde 5,3. Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı, dünyadaki sigara içimini ve sonuçlarını Tütün Atlas’ında verilere dayandırarak bir araya getirdi. 

SİGARA ÖLÜMLERİNDE DÜNYA İKİNCİSİYİZ

Dünyanın birçok ülkesinde de, Türkiye’de de erkeklerin tütün tüketimi kadınlardan daha fazla. Türkiye’deki erkeklerin yüzde 31’i sigara kaynaklı hastalıklar nedeniyle ölüyor. BBC Türkçenin haberine göre, bu rakam Kuzey Kore’nin ardından dünyada en yüksek ikinci oran. Kadınlarda ise sigara nedeniyle ölen kişi sayısı yüzde 12 civarındadır.