Sağlık Bakanı Koca'dan Hasta Ziyareti Genelgesi'ne İlişkin Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Yoğun Bakımlarda Hasta Ziyareti Genelgesi'ni 81 il sağlık müdürlüğüne gönderdiklerini açıkladı. Bakan Koca, "Yoğun bakımda tedavi gören hastalar, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde ziyaret edilebilecek" ifadesinde bulundu

Sağlık Bakanı Koca'dan Hasta Ziyareti Genelgesi'ne İlişkin Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yazılı bir açıklamada bulunarak, yoğun bakımda tedavi altında olan hastaların ziyaret şartlarını belirleyen genelgenin 81 il müdürlüğüne gönderildiğini bildirdi.

Bakan Koca, "Genelgede belirlediğimiz esaslara göre; yeni doğan dâhil, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilir. Ancak hastanın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hekimlerimizin birinci önceliğinin, hastanın zarar görmemesi olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemelidir" ifadesinde bulundu.

'GEREKLİ TEDBİRLERE RİAYET EDİLMELİ'  

'Hasta ziyaretlerinin 24 saat esaslı olabileceği gibi, ziyaret saati uygulamasının servisten servise değişebileceğini belirten Bakan Koca, "Sağlık personelinin hasta yakınına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapması gerekmektedir. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine, görevli sağlık personelinin refakatinde, başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet ederek alınmalıdır. Ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat edilerek yapılmalı; makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılmalıdır. Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmemelidir" açıklamasında bulundu.

'HİJYEN KURALLARINA UYULMASI ÖNEMLİ'  

Bakan Koca, toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu zamanlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabileceğini de belirterek, "Tekrar hatırlatmak gerekirse; ziyaretler sırasında hastane yönetimlerinin belirlediği hijyen kurallarına uyulması, hastalarımızın sağlığı açısından oldukça önemlidir" ifadesinde bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR