Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İlaç Fiyatlarındaki Artışı Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı basın açıklamasında, "İlaçlarda zam oranının yüzde 26,4 olarak uygulanmasına karar verdik." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İlaç Fiyatlarındaki Artışı Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaca yapılacak zam oranını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sendika, dernek ve firma temsilcilerinden oluşan ilaç sektörü yetkilileriyle bakanlıkta bir araya geldi. 

İLAÇ FİYATINA GELECEK ZAM KONUŞULDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan toplantının ardından bir basın açıklaması düzenledi. Bakan Koca, sektör temsilcileri ile yapılan toplantıda bu yıl ilaca gelecek zam oranını konuştuklarını açıkladı. Bakan Koca,  “Bir önceki yılın ortalama Euro kurunun belli bir çarpanla çarpılmasıyla elde edilebilecek bir güncellemeyi aramızda konuştuk. Sektörler özellikle geldiğimiz noktada biz bu yıl için uygulanmak üzere sabit bir oranda anlaşmış olduk." ifadelerini kullandı.

İlaç fiyatlarında yeni dönemde yapılacak olan zam oranını da açıklayan Bakan Fahrettin Koca, "Bu oran bundan sonraki süreçte de özellikle Euro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp bu yılki zam oranını yüzde 26.4 olarak uygulanmasını hep birlikte karar vermiş olduk. Önümüzdeki dönemde bu oranların bundan sonraki süreçte uygulanabilirliğiyle hem yabancı özellikle yerli üreticilerin bu oranı uygulama noktasında bir kararlılıkla öngörülebilir bir yatırım sürecine girmelerini arzu ettiğimiz için bu oranı özellikle verdik." dedi.

İLAÇ SIKINTISI 

Vatandaşların son birkaç hafta yer yer ilaç sorunu yaşadığını bildiklerini kaydeden Bakan Koca, “Bu çerçevede de sahada 900 denetim elemanımız aktif, devrede oldu. İdari ceza olarak kestiğimiz epey kuruluş oldu. Denetimleri devam ettiriyor olacağız. Bundan sonraki süreçte üretici paydaşlarımızla görüşmelerimizde ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz” dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz