Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemlerde koronavirüs salgını artışına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamalarda bulundu

Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada artan salgınla ilgili önemli bilgiler vererek vatandaşları uyardı.

'ANADOLU'DA RİSKLİ BİR TIRMANIŞ SÖZ KONUSU'

Koronavirüs salgınının Anadolu'da ikinci zirve dönemini yaşadığını söyleyen Fahrettin Koca, "Riskli bir tırmanışla karşı karşıyayız" dedi.

"Anadolu'da ise ilk zirve eylülde görülmüştü, ikincisini şimdi yaşıyoruz." diyen Fahrettin Koca, Anadolu'da yaşayan vatandaşlardan virüse yönelik çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

'SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DÜŞÜNMÜYORUZ'

Özellikle sokağa çıkma yasağını düşünmüyoruz. Ama hareketliliğin artmasıyla birlikte salgının arttığını da iyi biliyoruz.

Bu nedenle maske, mesafe ve temizliğin son derece önemli olduğunu, kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılması gerektiğini, evlere de mümkün mertebe misafir alınmamasını bu dönemde önemsiyoruz.

'OKULLARDA SALGINA SEBEP OLACAK BİR DURUM YOK'

Okullarla ilgili şu anda ciddi bir salgına sebep olacak durum yok. Okula gitmeyen çocukların yaş grubuyla okula devam eden çocukların yaş grubunu kıyasladığımızda okula giden yaş grubunun gitmeyenlerin yaş grubuna göre %3-4 oranında düşük olduğunu görüyoruz.

Önümüzdeki haftalar benzer şekilde devam edecek mi bilmiyoruz. Ayın 2'sinden itibaren 5. ve 9. sınıflar da başlamış olacak.

Belirgin bir artış olduğunu görmezsek diğer sınıflara da kademeli olarak geçilebilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR