Sadece Başbakan Değil Onlar da Gidecek

Ak Parti’nin 22 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü kongresinde partinin yetkili yönetim organları da yenilenecek.

Sadece Başbakan Değil Onlar da Gidecek

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra listede yer almayabilecek bazı isimler de, parti yönetiminden ayrılacak. AK Parti'nin yeni genel başkanı ile birlikte partinin yönetiminin de kongrede belirli ölçüde yenilenmesi bekleniyor. Kongrede, genel başkanın yanı sıra Merkez Karar ve Yönetim Kurulu seçimi de yapılacak.
 
BİRİNCİ OLAĞANÜSTÜ KONGREDE SADECE GENEL BAŞKANLIK SEÇİMİ YAPILMIŞTI
 
Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılı Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinin ardından AK Parti'nin birinci olağanüstü kongresinde bin 382 delegenin oyunu alarak genel başkan olarak seçilmişti. Ancak bu kongre, sadece genel başkan seçimli olarak yapılmıştı. Yetkili organlar için bu kongrede seçim yapılmamış ve Davutoğlu, 2015 yılının Eylül ayındaki olağan kongreye kadar mevcut yönetimle çalışmıştı.
 
İKİNCİ OLAĞANÜSTÜ KONGRE
 
Davutoğlu, AK Parti tüzüğünün 70. Maddesinde genel başkana verilen yetki çerçevesinde olağanüstü kongre kararı aldı. AK Parti'nin 2. Olağanüstü kongresi 22 Mayıs'ta yapılacak.
 
AK PARTİ'NİN VİTRİNİ DE DEĞİŞECEK
 
AK Parti Genel Başkanlığı için öne çıkan isimler arasında Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Mehmet Ali Şahin yer alıyor. Ancak başka bir isim de gündeme gelebilir.
 
Konuşulan önemli husus ise AK Parti gelenekleri çerçevesinde kongreye tek aday ile gidileceği. Olağanüstü kongrede partinin yönetimi de yenilenecek. Kongrede seçilecek MKYK içinden yeni bir MYK yani genel merkez yönetimi oluşturulacak. Kongreden sonra bir hafta içinde partinin vitrini de değişmiş olacak

Yorum Yaz