Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre 24 Haziran'da yapılan seçimde HDP'den Hakkari milletvekili olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven'in, tutuklu olduğu davada mahkemenin verdiği tahliye kararına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca gerçekleştirilen itiraz ardından tutukluluk durumunun sürmesine karar verildi.

MAHKEME TAHİYE KARARI VERMİŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin civarında yaptığı Zeytin Dalı Harekatı ile alakalı yaptığı konuşma ve paylaşım ile daha önce gittiği toplantılardaki açıklamaları ile alakalı hakkında 3 farklı suçtan 31 sene 6 aya dek hapis cezası talebi ile açılan davada yargılaması devam eden Güven'in avukatının isteği ardından mahkeme tarafından verilen tahliye kararı üzerine üst mahkemeye itiraz yapıldı.

İTİRAZ SONRASI TAHLİYE KARARI KALDIRILDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerçekleştirilen itirazı görüşen 10. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararını bozarak, Güven'in tutukluluk durumunun sürmesine karar verdi.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HAKKARİ'DEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde kesin olmayan sonuçlara göre HDP'den Hakkari milletvekili olan Leyla Güven için avukatı tarafından tahliye isteği yapılmış, isteği görüşülen mahkeme verdiği ara kararda, mevcut delil hali, delillerin büyük oranda toplanmış, sanığın üstüne atılı suçun lehine değişme olasılığı ve etki yapabileceği delilin olmadığını neden göstererek tahliyesine hükmetmişti.

HAKKINDA 17 YILDAN 31 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

İddianamede, Güven için "silahlı terör örgütünü kurma ve yönetmek", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "2911 sayılı yasaya muhalefet" suçlarından 17 sene 6 aydan 31 sene 6 aya dek hapis cezasına, mahkumiyeti durumunda Türk Ceza Kanunu'nun alakalı maddesinde bahsedilen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi talep ediliyor.

Zeytin Dalı Harekatı ile alakalı gerçekleştirdiği açıklama ve paylaşımları ile alakalı soruşturma çerçevesinde 22 Ocak'ta gözaltına alınan Güven'in, 31 Ocak'ta çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmasına hükmedilmişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.