Saatler geri alınacak mı 2017 araması revaçta iken son dakika haberler gelmeye başladı. Geçtiğimiz sene kabul edilen kalıcı yaz saati uygulaması bir çok sorunları vatandaş için biriktirmiş olurken, ekonomi anlamında milyonlarca lira tasarruf edildiği aşikar. Saatler geri alınacak mı iddiaları neredeyse devamlı olarak gündemdeki yerini korurken, son dakika kış saati uygulaması hakkında açıklama yapıldı. 2016 senesi Ekim ayında kış saati uygulamasına geçen 76 ülkenin aksine Türkiye yaz saati uygulamasına devam etmişti. Kış saati uygulamasına geçilip geçilmeyeceği konusunda son dakika gelişmeler var. Peki kabul edilirse kış saati uygulamasına ne zaman geçilecek?

SAATLER GERİ ALINACAK MI?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “ciddi elektrik tasarrufu sağlanacağı” konusunda yaptığı açıklamasında elektrik tasarrufunun geçtiğimiz senelere nazaran çok arttığını ve aylar bazında yıllık yaklaşık %8,58, toplam elektrik bazında ise %3,62 oranında tasarruf sağlandığıı belirtmişti. 

Her sene 28-29 Ekim tarihlerinde geçilen Kış Saati uygulamasında saatler bir saat geri alınmaktaydı. Olası bir durum da yaz saati uygulamasının sonlandırılıp, kış saati uygulamasına geçildiği takdirde saatler tekrardan geri alınacak. 

AÇIKLANDI

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 27 Eylül tarihinde yaz saati uygulamasını sürekli hale getiren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurmuştu. Kararda, yaz saati uygulaması konusunda Bakanlar Kurulu’na verilen sınırlı yetkinin sürekli hale getirilmesinin yetki aşımı olduğu vurgulanmıştı. Son dakika olarak yaz saati uygulaması TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na geldi. AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın imzasını taşıyan önergede, 26/12/1925 tarihli ve 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saat Takvimine Dair Kanunun 2. Maddesinin 2. Cümlesi 'Bakanlar Kurulu bir saati aşmamak kaydıyla ileri saat uygulaması yapmaya yetkilidir' şeklinde değiştiriliyor. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili “geri adım atılmayacağını” geçtiğimiz günlerde belirtmesi akabinde Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka Mart 2017 yılında Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya gelmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Enerji Verimliliği Ödül Töreni'nde açıklama yaparak," Enerji tasarrufu sağlıyor. Uygulama aynı istikamette devam edecek" dedi.


YÜRÜTME DURDURMA KARARI

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta yaz saati uygulanması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6/9/2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine, 697 sayılı Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanunun 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 7/9/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Recep Tayyip ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI

Binali YILDIRIM Başbakan

N. CANİKLİ M. ŞİMŞEK N. CANİKLİ Y. T. TÜRKEŞ Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı V. Başbakan Yardımcısı

Y. T. TÜRKEŞ B. BOZDAĞ F. B. SAYAN KAYA F. B. SAYAN KAYA Başbakan Yardımcısı V. Adalet Bakanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Avrupa Birliği Bakanı

V. F. ÖZLÜ M. MÜEZZİNOĞLU M. ÖZHASEKİ L. ELVAN Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çevre ve Şehircilik Bakanı Dışişleri Bakanı

V. N. ZEYBEKCİ B. ALBAYRAK A. Ç. KILIÇ F. ÇELİK Ekonomi Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Gençlik ve Spor Bakanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

B. TÜFENKCİ S. SOYLU L. ELVAN N. AVCI Gümrük ve Ticaret Bakanı İçişleri Bakanı Kalkınma Bakanı Kültür ve Turizm Bakanı

N. AĞBAL İ. YILMAZ F. IŞIK Maliye Bakanı Millî Eğitim Bakanı Millî Savunma Bakanı

V. EROĞLU R. AKDAĞ A. ARSLAN Orman ve Su İşleri Bakanı Sağlık Bakanı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

7/9/2016 TARİHLİ VE 2016/9154 SAYILI KARARNAMENİN EKİ KARAR

MADDE 1- (1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03,00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

MADDE 2- (1) Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 14/3/2016 tarihli ve 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında yer alan 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04,00’ten itibaren bir saat geri alınması;” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3- (T) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- (T) Bu Karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.