Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde, yeni öğretim senesinde okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınladığı duyurdu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adına Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayımlanan genelgenin 4. maddesinde, “2017/2018 eğitim-öğretim senesinde kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması”  ifade etti.

Bundan ötürü, 'Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi' talimatını verdi. Tüm valiliklere gönderilen genelgede her ilin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi istenildi. Okula giriş ve servis vakitlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği açıklandı.

İSTANBUL’DA 08.00’DEN ÖNCE ZİL ÇALMAYACAK

Geçen sene sabahın erken saatlerinde öğrencilerin yollara düşmesi yoğun eleştirilere neden olmuştu. Uykulu gözlerle dersbaşı yapan öğrenciler için İstanbul Valiliği bu seneye yönelik yeni bir adım atarak, ilçe milli eğitim müdürlükleri yanında kaymakamlıklara ve ilçe emniyet müdürlüklerine de gönderilen yazıyla ikili eğitim yapan okullarda derslerin saat 08.00’den önce başlatılmaması talimatını verdiğini duyurdu.