Rusya’ nın Türk domatesine uyguladığı engellemede olumlu olyalar nihayet gelmeye başladı. Milliyet’ten edinilen bilgiler ışığında Rusya, öncelikle bazı mevsimlerde Türkiye’ den domates almakta karar kıldı.

Türkiye’ den kendi üreticisi üretmediği veya üretemediği dönemlerde domates alacak olan Rusya, Türkiye’den sadece domates almakla kalmayıp salça gibi ürünler de ihraç edecek.

TEKNİK ŞARTLARI SAĞLAYAN 3 FİRMA İHRACAT YAPACAK

Bir süredir Türkiye’ de olan Rus yetkililerin teknik görüşmeler netiğcesinde verilen karara göre, Türkiye’ den öncelikle teknik şartları taşıyan 3 firma ihracat yapacak.

Domates ihracatının yüzde 70’ ini Rusya’ ya yapan Türkiye, iki ülke arasında yaşanan uçak gerginliğinden sonra Rus engellemesi ile karşılaşmıştı. İki ülke ilişkileri arasındaki normalleşmeden sonra, 1 Ocak 2016 tarihi ile Türkiye’ ye dönük ekonomik engelleme başlatan Rusya, Türkiye’ den domates, portakal, elma, kayısı, brokoli, mandalina, armut, tavuk ve hindi gibi birçok ürüne ithalat yasağı koymuş, daha sonra domates dışındaki ürünlerde engellemeden vazgeçmişti. Türkiye, kritik önemde olan domates ihracatının çözümü adına çalışmalarını artırmıştı.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda Ruslar da bu teklife sıcak baktı. Rus görevlilerin teknik temasları sonrasında alınan karara göre, Türkiye’den ilk olarak teknik şartları taşıyan üç firma ihracat yapacak. Bu üç firma, daha önce Rusya’ya ihracat yapmış firmalardan seçilecek.