ABD öncülüğündeki milletlerarası DEAŞ karşıtı koalisyonun, rejime ait savaş uçağını düşürmesi ile alakalı beyanda bulunan yapan Rusya Savunma Bakanlığı, "Suriye hava sahasındaki kazaları önleme memorandumu" bazında ABD ile yürütülen işbirliğini askıya aldığını belirtti. Yapılan beyana ek olarak, kendi uçaklarının faal olduğu bölgede uçan diğer uçakları "hedef" kabul edileceği ifade edildi.

Rus haber sitesi Sputnik' te yer alan haberler doğrultusunda Bakanlık, ABD'nin saldırı eyleminden evvel Rusya ile iletişim kanalını kullanmadığının altını çizdi.

TERÖRİSTLERE YARDIM EDİYORLAR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise "Suriye ordusunun vurulma olayını endişe ile karşıladık. Suriye ordusuna dönük bu doğrudan saldırı eylemi, tehlikeli bir gerginliğe götürecek bir adımdır. Washington’ı gelecekte bu gibi yöntemleri kullanma konusunda dikkatli olması yönünde uyarıyoruz" diye belirtti.

Ryabkov sözlerini şu şekilde son erdirdi: "Bu, saldırgan bir tutum ve milletlerarası hukukun doğrudan ihlal edilmesinden başka bir şey değil. Bu, terörle mücadele eden bir siyaset izlediğini belirten ABD'nin, kendisi ile savaşan teröristlere yaptığı bir yardım."