Rusya İle Varılan Mutabakat Kapsamında Çalışmalar Sürüyor

Milli Savunma Bakanlığından, Soçi mutabakatının faaliyete geçirilmesi ve kontrol sağlamak amacıyla oluşturulacak mekanizmalara yönelik çalışmaların Rus muhataplarla devam ettiği açıklandı.

Rusya İle Varılan Mutabakat Kapsamında Çalışmalar Sürüyor

Milli Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında, MSB Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Yarbay Nadide Şebnem Aktop, Barış Pınarı Harekatı'ndaki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

İletişim Başkanlığının koordinesinde ve komando birliklerinin nezaretinde yabancı basın mensuplarının katılımıyla Barış Pınarı Harekatı bölgesinde basın turu düzenlendiğini belirten Aktop, bugüne kadar gerçekleştirilen tüm harekatlarda olduğu gibi Barış Pınarı Harekatı alanında da sivillere, tarihi, kültürel ve dini yapılar ile çevreye zarar verilmediğinin yerinde görüldüğünü dile getirdi.

Aktop, yabancı basın turu kapsamında Tel Abyad'da DEAŞ'lı teröristlerin tutulduğu ve PYD/YPG'li teröristler tarafından boşaltılan hapishanenin yerinde incelendiğini ifade etti.

"TERÖRİSTLERİN İNŞA ETTİĞİ TÜNELLER KULLANILAMAZ HALE GETİRİLİYOR"

Emniyet ve güvenliğin tesisi, bölge halkının güvenli ve gönüllü şekilde evlerine geri dönebilmeleri için uygun koşulların oluşturulması amacıyla tespit edilen mayın ve el yapımı patlayıcıların (EYP) etkisiz hale getirildiğini kaydeden Aktop, şu bilgileri verdi:

"Bu faaliyet çok detaylı ve son derece hassas bir çalışma gerektirmektedir. Bu kapsamda şu ana kadar 40 mayın, 227 el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirilmiştir. Özellikle meskun mahallerde terör örgütü unsurlarınca inşa edilmiş ve şehri bir ağ gibi saran kilometrelerce uzunluktaki tüneller birer birer tespit edilerek iş makineleriyle kullanılamaz hale getirilmektedir. Kontrolü sağlanan mahallerde devletin diğer kurum ve kuruluşlarıyla koordineli olarak hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edilmektedir. 

TSK tarafından Tel Abyad'da kurulan ekmek fırınından bölge halkına ekmek dağıtılmakta, tesis edilen ilk yardım istasyonunda başta çocuklar olmak üzere bölge halkına sağlık desteği verilmektedir."

Birliklerin, bulundukları hatlarda her türlü emniyet tedbirini alarak keşif ve gözetleme faaliyetlerine devam ettiğinin altını çizen Aktop, "Soçi'de varılan mutabakat hükümlerinin hayata geçirilmesi ve kontrolü için oluşturulacak mekanizmalara yönelik çalışmalar, Rus muhataplarımızla devam etmektedir." dedi.

Aktop, Barış Pınarı Harekatı'nda azim ve kararlılıkla mücadele eden Mehmetçiğin en büyük motivasyon kaynağının, asil Türk milletinin sevgisi, güveni ve duası olduğunu dile getirerek, her şart ve durumda daima Mehmetçiğin yanında olan Türk milletine teşekkür etti.

"BÖLGEDEKİ PATLAMALAR MAYIN VE EYP'LERİN İMHASINDAN KAYNAKLI"

Öte yandan, askeri kaynaklar, harekat bölgesindeki patlamaların tespit edilen mayın ve el yapımı patlayıcıların imhasından kaynaklandığını söyledi.

Soçi mutabakatı kapsamında teröristlerin bölgeden ayrılması konusunu Ruslarla koordineli şekilde takip ettiklerini belirten askeri kaynaklar, Ruslarla çalışmaların karargahlar aracılığıyla yürütüldüğünü belirtti.

Askeri kaynaklar, S-400 hava savunma sisteminin bir sistem, iki batarya ve tüm mühimmatıyla hava yoluyla teslim alındığını ve eğitimlerinin sürdüğünü açıkladı.

Beyaz fosfor mermisinin, TSK envanterinde bulunmadığını hatırlatan askeri kaynaklar, bu merminin TSK tarafından kullanıldığına ilişkin iddiaların dezenformasyon olduğunun altını çizdi.

Askeri kaynaklar, askeri anlamda temizliğin tamamlanmasının ardından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları bölgesinde olduğu gibi Tel Abyad ve Rasulayn'da da yerel yönetimler ve bölge insanlarından kolluk kuvvetlerinin oluşturulacağını aktardı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR