Rusya’nın devlete bağlı savunma sanayi şirketi Rostec'in Üst Yöneticisi (CEO) Sergey Çemezov, 5. nesil savaş uçağı üretimi konusunu Türk yetkililer ile konuştuklarını bildirdi.

ÇEMEZOV'UN AÇIKLAMARI

"Bu konu adına Türkiye’de sağlam altyapı mevcut. Hep beraber modern ve yeni bir şeyler üretebiliriz.” dedi.
Sergey Çemezov, S-400 hava savunma sistemleri ve diğer projeler konusunda Türk basınına ilk defa açıklamalarda bulundu.

Rusya'nın Türkiye ile birlikte S-400 sistemiyle ilgili teknik kısımlar hakkında yapılan ikili görüşmelerde sona aşamaya gelindiğinden bahseden Çemezov, Füzelrin finansmanıyla alakalı konuların görüşüldüğünü söyledi.

Sergey Çemezov, "Çünkü milletler ararsı anlaşmalarda yalnızca hükümet kredi sağlayabilir. Rus ve Türk maliye bakanlıkları bu konuda görüşmelerine devam ediyorlar" dedi.

Rus tarafı olarak S-400 füze sistemlerini Türkiye ile üretmeye hazır olduklarını fakat bu durumun önünde bazı engeller olduğunu belirten Sergey Çemezov, "Türkiye'de bu konu hakkında hem uzmanlık hem de tüm bu üretimin yapılabileceği üs konusunda eksikler var. Türkiye’nin daha önce bu gibi bir üretimi olmadığından dolayı atılım çok karlı olmayacaktır. Fakat sadece ekonomik açıdan değil tüm açılardan gözden geçirilmesi gerekiyor” diye belirtti.

TÜRKİYE-RUSYA SAVAŞ UÇAĞI PROJESİ

Türkiye ile Rusya arasında 5. nesil savaş uçağı projesinin de konuşulduğuna değinen Çemezov, “Uçak üretim konusunda ise Türkiye'nin gerekli altyapıya sahip olduğunu belirtti.
Türkiye kendi uçağını sök-tak yapabildiğini söyleyen Çemezov, "Tüm bu gelişmeler dahlinde modern ve yeni bir şeyler üretebiliriz." dedi.