Rus Sözcü Zaharova'dan Küstah Açıklamalar

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Davet edilmediğiniz bir ülkenin topraklarında size saldırı olması doğaldır" dedi.

Rus Sözcü Zaharova'dan Küstah Açıklamalar

Rus Sözcü Zaharova'dan Küstah Açıklamalar

Haftalık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, İdlib konusuna değinerek, bölgedeki durumun bozulmasının nedeninin Ankara'nın yükümlülüklerini kronik bir şekilde yerine getirmemesi olduğunu savundu.

Rusya'nın Astana görüşmeleri kapsamında yapılan İdlib'le ilgili mutabakatlara bağlılığını koruduğunu ve bunların tamamen uygulanması için ortak çalışmaları sürdürme eğiliminde olduğunu belirten Zaharova, "Moskova, mevcut koşullar altında, en önemli görevin sahadaki gerilimin azaltılması, garantör ülkelerin gerilimi azaltma bölgesi içindeki ve dışındaki askerlerinin güvenliğinin sağlanması ve düşünülmeden gerçekleştirilen güç eylemleri sonucu silahlı çatışma yaşanmasının önlenmesi olduğunu düşünüyor" ifadelerini kullandı.

İdlib'de Türk yetkililerin NATO'dan destek istediği yönündeki haberlere ilişkin soruya ise "Ben Türkiye’nin NATO’dan herhangi bir talepte bulunduğuna dair bir bilgi ya da habere rastlamadım. Onlar (Türkiye) askerlerinin Suriye’de saldırıya uğradığını söylüyor. Ama bu konuda öncelikle bizi bilgilendirmelidirler. Sayın Macron geçmişte NATO’nun beyin ölümünün gerçekleştiğini açıklamıştı. Bu nedenle NATO’dan destek istemeden iki defa düşünmeleri gerekir. NATO’bun bölgedeki sorunları çözebilecek gücü olsa zaten çözerdi. Fakat NATO’nun böyle bir mecali de kalmamış." şeklinde yanıt verdi.

Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğu ve NATO'nun müttefiklerine karşı yapılan bir saldırılara tavır alması gerekip gerekmediğine dair soruya yanıt olarak "Davet edilmediğiniz bir ülkenin topraklarında size saldırı olması doğaldır." dedi.

Rusya'nın İdlib'de sivilleri hedef aldığı suçlamalarına ilişkin soruyu ise "Biz bu suçlamaları reddediyoruz. Bizim buna karşı özel bir tavrımız var. Türkiye ile bazı konularda farklı görüşlere sahip olduğumuzu inkar etmiyoruz. Ayrıca Türk mevkidaşlarıyla görüşen uzman heyetimiz Türkiye’den döndü. Önümüzdeki dönemde Rus ve Türk temsilcilerin İdlib sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması için çalışmalarına devam etmelerini bekliyoruz." şeklinde cevapladı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz