Rus Savaş Uçaklarının Satışı İçin Türkiye İle Görüşülüyor

Rusya SU-35 Savaş Uçaklarının satışı için Türkiye ile görüşmeler devam ediyor.

Rus Savaş Uçaklarının Satışı İçin Türkiye İle Görüşülüyor

Türkiye ve ABD, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle anlaşmazlık yaşarken, Türkiye'nin S-400'lerin ardından Su-35 savaş uçağı almak için Rusya ile görüştüğü kaydedildi.

Rusya'nın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'ye Rus yapımı Sukhoi Su-35 savaş uçağının muhtemel satışı için görüşmeler yürütüldüğünü ancak somut anlaşmadan bahsetmek için henüz çok erken olduğunu belirtildi. ABD S-400'lerin NATO'nun savunma ağıyla uyumlu olmadığını ve Lockheed Martin yapımı F-35 savaş uçaklarının güvenliğine tehdit oluşturduğunu savunuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN HATIRLATMASI

ABD, Türkiye'nin Temmuz ayında Rusya'dan S-400'leri satın almasının ardından Türkiye'yi F-35 programından çıkarmıştı. 100'den fazla uçak almak isteyen Türkiye'nin F-35 projesi için şu ana kadar 1,4 milyar doları harcama yaptığı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin olarak geçtiğimiz ay şöyle bir açıklama yapmıştı; "Özellikle F-35'ler konusunda Amerika şu andaki tutumunu devam ettirirse biz tabii başımızın çaresine bakacağız. Su-35 mi, F35 mi veya Su-57 mi vesaire gibi." 

 Son Dakika Gündem Haberleri  için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR