Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, 22. Dünya Petrol Kongresi'nde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Katar ve kimi Arap ülkeleri arasında yaşanan krizle alakalı gelen bir soru karşısında Novak, "BAhsi geçen krize bağlı olarak OPEC'in petrol üretimini azaltma anlaşmasında herhangi bir sorun veya anlaşmazlık tahmin etmiyoruz." değerlendirmesini yaptı.
Katarlı mevkidaşıyla bugün görüştüğünü ifade eden Novak, "Bugün bu hususu gündeme getirme fırsatımız oldu. Kendisi de Katar’ın aralık ayında üzerine aldığı sorumlulukları sonuna dek yerine getirmeye kararlı olduğunu dile getirdi." dedi.

AKKUYU ve TÜRK AKIMI PROJELERİNDE DEĞİŞİKLİK YOK


Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu'ya dair Türk yetkililerle görüştüklerini ifade eden Novak, "Akkuyu nükleer santralinin ilk biriminin 2023 yılında işletmeye alınmasını hedefliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde işletmeye alınması için çaba sarf ediyoruz." şeklinde konuştu.

Novak bunun dışında Türk Akımı projesinin deniz kısmının yapımında 50 kilometrenin tamamlandığının altını çizerek"Türkiye yakın bir zamanda, projenin çıkış noktalarına dair gereken belgeleri Rus tarafına verecek." diye konuştu.

Böylelikle gecikme olmadan Akkuyu açılmış olacak.