RTÜK'ten Yeni Uygulama: Akıllı İşaretler

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı tarafından, televizyon haberlerinde seyirciye ayrıntıları aktarmak için bültenlerde akıllı işaretler kullanılmaya başlandı.

RTÜK'ten Yeni Uygulama: Akıllı İşaretler

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni bir çalışma sürecine başladığı bu günlerde en çok dile getirilen rahatsızlıklardan biri olan şiddet ve bu şiddetin dikkatsizce ekrana yansıması mevzusunda, medya mensuplarından hassasiyet beklediği açıkladı.

Haberlerin genelde olumsuzluk örnek teşkil eden davranışlar içerdiğine yönelik bir algıyla hareket edildiğinin belirtildiği konuşmada, olumlu haberlerin de haber özelliği taşıdığını basın ve medya çalışanlarına duyurdu. 

Gazetelerin 3. sayfa haberlerinde yer alan olumsuzluk belirtisi içeriklerin genellikle haber bültenlerinin hepsinde yayımlandığını belirtirken şunları söyledi:

"Şiddet barındıran görsel ve işitsel yayın içerikleri, bilhassa geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizde özendirici etkiye sahip olabileceği gibi bizleri, toplum nezdinde çok tehlikeli ve vahim sonuçlar doğurabilecek şiddetin normalleşmesine de götürebilmektedir. Gerçek yaşamda şiddet dahil her türlü olayla karşılaşırız ancak burada önemli olan ve üzerinde durulması gereken konu, şiddet içeren görüntülerin ekrana hangi amaçla, ne kadar ve nasıl yansıtıldığıdır. Çeşitli iletişim kanalları üzerinden ya da sosyal medyadan elde edilen amatör kayıtları veya MOBESE görüntülerini hiçbir süzgeçten geçirmeden yayınlamak hiçbir etik değere sığmaz."

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Televizyonlarda bu kadar yoğun olarak karşımıza çıkan şiddet, maalesef toplumun tamamını kuşatmış gibi gösterilmekte ve insanların yaşamındaki güvenlik algılarını değiştirmektedir.

Uluslararası medyanın çok önceden bir standarda bağladığı ölüm, kaza ve şiddet olaylarının ekrana yansıtılma biçimine ilişkin yayıncılarımızın gerekli önlemleri almamasından dolayı haber programları ve bültenleri için yeni bir uygulamayı başlatıyoruz. Şiddet ve korku içeren yayınların akıllı işaretleri bellidir. Ne zaman ne şekilde yayınlanacakları düzenlenmiştir. Bugüne kadar genel izleyici kategorisinde görülen ve özel bir uyarıcı akıllı işaret kullanılmayan haberlerde, son zamanlarda şiddet görüntülerinin sıklıkla yer alması ne yazık ki ailece izlenen bültenlerde, şiddet görüntülerini içeren haberlerin ağırlık kazanması yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmıştır.

Haberlerin de akıllı işaretler uygulaması kapsamına alınması için yeni bir çalışma başlattık. Çalışma tamamlandığında artık yayıncılar, haber bültenlerinde akıllı işaretler kullanmak ve izleyicileri bilgilendirmek zorunda olacaklar."

Son Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

 

Yorum Yaz