'KUZEY SURİYE'DE BİR DEVLET KURULMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi merkezinde vatandaşlara seslnedi.

Akçakaleli vatandaşlara, 16 Nisan'daki anayasa değişikliği halk oylamasında gerçekleştirdikleri yüksek performans ve verdikleri destek için teşekkürlerini sunan Erdoğan, ilçenin yüzde 95'in üzerinde "evet" demek suretiyle Türkiye'de birçok şeyi yıktığını ifade etti.

Erdoğan, "Siz bizi sevdiniz, biz de sizi seviyoruz. Sizlere layık olmak için herşeyi yapacağız. Şunu aklnızdan çıkarmayın, bizler, özellikle terörle mücadelede sizlerin bu tavrınız var ya, sizin bu tavrınızla birlikte evelallah terörü yerle bir edeceğiz." diye konuştu.

"Tek devlet" vurgusu yapan Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devletimiz yok. Paralel devletmiş, şu devleti, bu devleti asla bunları kabul etmiyoruz ve terör devleti, buna izin vermedik, vermeyeceğiz. Gereği neyse yerine getiririz. Güneyimizde, Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar bir oluşumun içerisinde yer alıyorlar. Yanınızda, arkanızda kim olursa olsun, unutmayınız ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, silahlı kuvvetleriyle, bütün olanaklarıyla kuzey Suriye'de bir devlet kurulmasına kesinlikle izin vermeyecektir. Bunu biz Amerika'ya da diğer ülkelere de belirttik. 'Asla böyle bir şeye kesinlikle fırsat vermeyin, verirseniz oradaki mücadele farklı olur ve sizler terör devletleriyle birlikte olursunuz.' Bu konuyla alakalı mücadelemizi de devam ettireceğiz."