İşsizlik oranı nisanda bir evvelki aya göre 1,2 puan azalarak yüzde 10,5 ile son 10 ayın en düşük düzeyine indi.
Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Şubat'ta Türkiye Ekonomi Şurasında gerçekleştiridiği konuşmada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) tüm üyeleri önünde yeni bir istihdam seferberliği başlatmasının ve hükümetin açıkladığı teşvik paketlerinin meyvesi görülmeye başlandı.

10 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden toplanan bilgiye göre Nisan'da işsizlik oranı bir evvelki aya göre 1,2 puan azalarak yüzde 10,5 ile son 10 ayın en düşük düzeyine indi. Bu senenin ocak ayında yüzde 13'e yükselen işsizlik oranı, Şubat ve mart sürecinde sırasıyla yüzde 12,6 ve yüzde 11,7'ye gerilemişti.
Geçe senin sonunda 26 milyon 669 bin kişi istihdam edilirken, Nisan sonu itibarıyla 1 milyon 488 bin kişiye ek istihdam sağlandı. Böylelikle nisan bitiminde istihdam edilenlerin sayısı 28 milyon 157 bine ulaştı. Nisan sonunda işsiz sayısı ise 3 milyon 287 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Tarım dışı istihdam verisi Nisanda bir önceki aya kıyasla 1,4 puanlık düşüşle yüzde 13,7'den yüzde 12,4'e geriledi.

FETÖ'YE RAĞMEN POZİTİF


FETÖ'nün hain darbe kalkışması neticesinde ivedi biçimde hayata geçirilen önlem ve teşvikler sayesinde büyüme başta olmak üzere makro ekonomik verilerde piyasa beklentilerinin üzerinde pozitif yükseliş gözlendi.

İş gücü verilerinde hayata geçirilen teşvik ve istihdam seferberliği sayesinde 15 Temmuz darbe kalkışmasından önceki seviyeler görüldü. Geçen yılın temmuz döneminde işsizlik oranı yüzde 10,7, işsiz sayısı 3 milyon 324 bin kişi ve tarım dışı işsizlik oranı yüzde 13 düzeyinde idi.