Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye tarafından Rusya'dan alınacak S-400 füzelerine ilişkin tepkilere karşılık verirken balistik füzeler hakkında da çalışmaların başlamasına yönelik açıklamalar yapmıştı.

‘BALİSTİK FÜZELER İÇİN HAREKETE GEÇMELİYİZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Yakınımda olan Suriye S-400'lere sahipse kendim için yalnızca S-400 değil S-500, S-600 bulundurmak için çalışırım. Bu kararlar, kendimizi korumak için verilen ciddi kararlardır. Bunun dışında artık balistik füzeler için de harekete geçmemiz lazım.’ şeklinde konuşmuştu.

YUNAN PANİK YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bu açıklamalar, Yunanistan'ın tedirgin etti.

Yunan gazetelerinden Dimokratia gazetesi, söz konusu haberi, ‘Erdoğan, balistik füze almakla tehdit ediyor’ adı altında yayımladı.

CUMHURBAŞKANI’NIN AÇIKLAMASI

Reis-i Cumhur Erdoğan'ın, S-400 anlaşması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeye dair açıklamalarında, ‘Biz NATO ülkelerinden istediğimiz silahları alamıyorsak başımızın çaresine bakacağız. Türkiye olarak yanı başımdaki Suriye'de S-400 varken, ben kendim bir S-400'e, belki S-500'e hatta S-600'e sahip olmanın gayreti içerisinde olmak durumundayım. Bunlar, kendimizi korumaya yönelik atmamız gereken adımlardır. Balistik füzelerle ilgili atmamız gereken adımlar da vardır. Bunlar bir yöneticinin ülkesini, 80 milyon Türkiye'yi korumak bizim görevimizdir. Bunun için de ne gerekiyorsa A'dan Z'ye bunu yapacağız.’ demişti.