Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Halit Çokan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminden yargılanan FETÖ tutuklularının ilave süre isteyerek davanın gecikmesi için çaba sarfettikleri ve adaletin tecellisinden rahatsız olduklarını aktararak, "Biz buna suçluların telaşı olarak bakıyoruz." ifadelerini kullandı.

Çokan, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirilen 43'ü tutuklu, 3'ü kaçak 47 sanığın yargılandığı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davasının dördüncü duruşmasıyla alakalı AA muhabirine açıklamalar yaptı.

Davanın savcısının daha evvel esasa dair görüşünü sunduğunu anımsatan Çokan, sonrasında müşteki avukatları olarak esasa dair iddialarını ve beyanlarını sunduklarını belirtti.

Mahkemenin sanık tarafına savunma için süre verdiğini kaydeden Çokan, "Bu süre çerçevesinde bugün sanıkların esasa ilişkin savunmalarını vermek için başlamamız gerekiyordu. Bu çerçevede kimi sanıklar savunmalarını verdi fakat bazı sanık ve sanık müdafileri mahkemeden sürenin yeterli olmadığına ilişkin talepte bulundular. Mahkeme haklı olarak bu istekleri kabul etmedi." dedi.

Mahkeme heyetinin sanıklardan savunma için gün isteyenler adına bir takvim oluşturduğunun altını çizen Çokan, mahkemenin 22 Ağustos 2017'ye dek esasa dair savunmaları tamamlamak istediğini anladıklarını aktardı.

"DAVAYI UZATMAYA ÇALIŞIYORLAR"


Sanıkların davayı uzatmaya çalıştığına vurgu yapan Çokan, şunları kaydetti:

"Mahkemenin uzatılmasına karşı bir çabanın olduğunun farkındayız.  Aslında Türkiye'de herkes yargılamaların geç tecelli etmesinden dem vuruyor. Ne acıdır ki yargılamanın hızlı, etkin ve adil bir biçimde tecelli etmesinden rahatsız olan bir grupla karşı karşıyayız. Yargılamanın adil bir biçimde tecellisinin engellenmesini fakat suçlular ister. Kendinden emin olanlar, masumlar ise yargılamanın bir an evvel bitmesini ve toplumda aklanmış bir vatandaş olarak gezmek ister. (FETÖ sanıkları) Yargılamanın gecikmesi için adeta ellerinden gelen herşeyi yapıyor. Biz bu duruma suçluların telaşı olarak bakıyoruz."

"HERO TİŞÖRTÜ"


Daha evvelki duruşmaya üzerinde "kahraman" anlamı taşıyan "hero" yazılı tişörtle gelen sanık Gökhan Güçlü ve bu tişörtü gönderdiği tespit edilen kız kardeşi hakkında kamu davası açılmasına da değinen Çokan, tişörtle beraber gönderilen mektupta, "Sen bizim kahramanımızsın." ifadesinin bulunmasının, bunun planlı ve sistematik bir eylem olduğunu ortaya koyduğunun altını çizdiı.

Çokan, bununla alakalı örgüt propagandası kapsamında tahkikat yapılmasının doğal olduğunu dile getirerek, "Son derece normal, devlet organlarının suç şüphesiyle karşı karşıya kaldıklarında yapması gereken faaliyet, göstermesi gerek refleks neyse yapılmıştır." dedi.