Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'ndan Yunanistan'a hareket edecek. Cumhurbaşkanı yolculuk öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘TSİ ile dün gece Amerika başkanı Kudüs hakkında açıklamalarda bulundu. Amerika başkanı, aslında BM 1980 kararını falan resmen hiçe saymıştır. Şimdiye kadar Amerika ve İsrail'den başka dünyada hiçbir ülkenin 1980 BM kararının dışında, ona aykırı bir adımı olmamıştır. Yalnızca bu iki ülke burada bu şekilde direnmiştir. Sayın Trump'ın kime yaranmak istediğini anlamak mümkün değil.

Kudüs, şimdiye kadar Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin ibadet merkezi olarak görülmüştür. Ağırlıklı olarak Müslümanların ilk kıblegahıdır. İlk kıblemizdir bizim Mescid-i Aksa. Böyle bir karar vermek dünyada özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun? Siyasi liderler karıştırmak için değil, barıştırmak için olurlar. Şu anda sayın Trump'ın bu açıklamaları mikser görevi görüyor. Karıştırmaya yöneliktir, barıştırmadan uzaktır. Çarşamba günü İİT dönem başkanı olarak tüm üyeleri İstanbul'da bir araya getireceğiz. Bununla birlikte gerekli telefonlarla görüşmelerime de devam ediyorum’ şeklinde konuştu.