AK Parti grup toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taşeron işçiler ile ilgili müjdeli açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları bölgelerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler" açıklamasını yaptı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taşeron işçiler hakkında yaptığı açıklamalarI: 'Ortalama 900 bin çalışanımızı yakından ilgilendiren ve kamuoyunda taşeron olarak tanınan düzenleme hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdamı gerçekleşecek. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma dönemleri de de 8 ay 29 güne kadar yükseltilecek. Kamuda 4C statüsünde görev yapan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor.

MESELEYE KÖKTEN ÇÖZÜM GETİRİYORUZ

Bu şekilde kamuoyumuzda uzun bir süredir tartışılan bu konuya kökten bir çözüm yolu getiriyoruz. Bu sırada komisyonlar, taşeronlar ortadan kalkıyor. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin görevlisi olarak devam ediyor.'

TARİH BELLİ OLDU

Taşeron düzenlemeleri hakkında bir açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'dan geldi. Sarıeroğlu, "Taşeron düzenlemesi hakkında bir toplantı yapıp detayları kamuoyuna açıklayacağız. Meclis'e kısa bir zaman sonra gelecek. Bütçe görüşmelerinden sonra genel kurulda görüşülecek. 3 ay içerisinde geçişler tamamlanacak" açıklamasını yaptı.

BAKANDAN İSTİHDAM MÜJDESİ

Başbakan Binali Yıldırım, "2018'de 5 bin kardeşimizi tekrar işe başlatacağız. Biliyorsunuz, engellilerin torpille, kayırma ile işe girmesi dönemini sona erdirdik. Merkezi sistem ile atama dönemini başlattık. Yeni bir düzenleme daha yaptık, engelli KPSS sınavına girenler hakkı 2 yılda yanıyordu, şimdi 4 yıla kadar o puanınız geçerli olacak. " dedi.