Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam yıl dönümlerinden dolayı mesaj yayımladı.

'ELLERİNE KAN ALINLARINA KARA LEKE BULAŞTIRDILAR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yayımladığı mesajında, tarihte derin izler bırakan olaylardan birinin, 16-17 Eylül 1961 tarihinde meydana geldiğini belirterek, ‘Başbakanlık vazifesini yaptığı Demokrat Parti iktidarı zamanında, Türkiye’nin demokrasisine ve kalkınmasına ciddi faydaları olan Adnan Menderes, 27 Mayıs darbesinden sonra ciddi anlamda mağdur edilmiştir. Menderes ve beraberindeki arkadaşlarını yalnızca suçsuz yere cezaevine atmakla yetinmeyen darbeciler, 16 Eylül'de Zorlu ve Polatkan'ı, 17 Eylül'de de Menderes'i idam sehpasına götürerek, ellerine kan ve alınlarına da kara bir leke bulaştırmışlardır.’ ifadelerini kullandı.

TÜRK DEMOKRASİ TARİHİNİN ACI GÜNÜ

15 Eylül 1961 yılında 27 Mayıs 1960 yılı askeri darbesi sonrasında oluşturulan Yassıada Yüksek Adalet Divanı verdiği kararları açıklamıştı. İçlerinde eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın da yer aldığı 15 idam, 31 ömür boyu hapis, 408 kişiye çeşitli hapis cezaları, 133 beraat sonucuna varıldı. Son oturuma intihar teşebbüsünde bulunan eski başbakan Adnan Menderes katılamadı.

Menderes, 17 Eylül'de saat 13.21'de İmralı Adası'nda idam edilmişti.