Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani'nin ailesini telefonla arayarak taziye dileğinde bulundu.Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Talabani'nin vefat haberinin ardından merhumun eşi Hero Talabani'yi ve oğlu Kubat'ı telefonla aradı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Talabani'ye Allah'tan rahmet, geride kalan aile bireylerine ve yakınlarına ise sabır ve başsağlığı diledi.

CELAL TALABANİ ÖLDÜ

Irak'ın eski cumhurbaşkanlarından biri olan ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri Celal Talabani hayatını kaybetti.

Irak’ta son zamanlarda meydana gelen sıcak gelişmelere bir yenisi daha eklendi.

TALABANİ ÖLDÜ İDDİASI

Sosyal medyada sürekli gündemden düşmeyen Irak'ın 6. Cumhurbaşkanı Celal Talabani öldü haberlerine karşılık olarak, Talabani'nin ofisinden gerekli açıklamalar geldi.

TALABANİ KOMADA DENMİŞTİ

Irak'ın eski cumhurbaşkanlarından ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri Celal Talabani ofisi tarafından yapılan açıklamalarda, Talabani'nin ölmediği ancak komaya girdiği ifade edilmişti. Ancak edinilen son bilgilere göre Talabani bugün hayatını kaybetti.

IRAK ORDUSU HAREKETE GEÇTİ

Diğer yandan, Bağdat’tan gelen askerî yöneticilerle başlatılan görüşmeler sürerken Ankara, Kürt yönetimine yönelik uygulamaların sertleştirilmesi hususunda oldukça kararlı olduğunu ifade etti. Ankara bundan böyle ticari ve siyasi ilişkilerde doğrudan Bağdat ile muhatap oluyor. Kürt yönetiminin hukuksuz referandum kararını açıklaması ile beraber 7 aşamalı izolasyon süreci 12 Ekim tarihi itibari ile ikinci aşamaya girmesi bekleniyor.