Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak için Türkiye'ye gelen ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson'la Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü. Kritik öneme sahip kabul, 3 saat 15 dakika sürdü.

Gerçekleşen toplantıda, Zeytin Dalı Harekatı, ABD'nin YPG'ye silah yardımı, Münbiç'teki YPG varlığının sonlandırılması dahil pek çok önemli mevzu masaya yatırıldı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson dün akşam Ankara'ya geldi. Tillerson'ın Ankara'ya gelişi sebebi ile Ankara Esenboğa Havaalanı'ndan yoğun güvenlik önlemleri sağlandı.

Ardından dün akşam vakitlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçen Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından saat 19.40'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüşmeye kabul edildi. Kabul basına kapalı olarak yapıldı. Görüşmede, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin'e ilişkin başlatılan Zeytin Dalı Harekatı öncelikli olmak üzere, ABD'nin YPG'ye silah yardımı, Münbiç'teki YPG varlığının sonlandırılması dahil pek çok konu ele alındı. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı. Kritik öneme sahip görüşme, 3 saat 15 dakika sürdü..

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre; Beştepe'deki görüşmede, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel olaylar, terörle mücadele meselesi ve ikili ilişkiler görüşüldü. Görüşmede Türkiye'nin tüm bu konulardaki önceliklerinin ve beklentilerinin ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'a "açık bir şekilde iletilmiş olduğu" da belirtildi.

Alınan bilgiye göre görüşmede Türkiye'nin öncelik ve beklentileri şu şekilde sıraladı:

- Terör örgütü listesine alınan PKK'ya para ve silah yardımından vazgeçin.

- Türkiye güvenliği için her türlü adımı atma konusunda kararlıdır.

- Sabrımızı test etmek ne size ne diğer müttefiklere yarar sağlar.

- Bölgede istikrar için muhatabınız Türkiye'dir. Başka partner aramayın.

- DEAŞ'la mücadelemiz sürecek ama PKK'yla da mücadelemizi sürdüreceğiz.

- Bölge güvenliği için terör örgütlerini dışlayan ve terörü resmi politika haline getirmeyen iyi niyetli her türlü yaklaşıma açığız.

- Türkiye örtülü ambargoyu müttefikliğin ihlali sayar.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.