Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan'ın bağımsızlığının 70. sene-i devriyesini kutladı.
Reis-i cumhur Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından #PakistanZindabad etiketiyle gerçekleştirdiği paylaşımda, "Dost ve kardeş ülke Pakistan'ın ve tüm Pakistan halkının 14 Ağustos Bağımsızlık Günü'nü en kalbi dileklerimle kutluyorum. Bundan evvel olduğu gibi bundan sonra da kardeşliğimiz kuvvetlenerek devam edecek, Türkiye her alanda Pakistan'ın yanında olmayı sürdüreceklerdir." ifadesine yer verdi.

PAKİSTAN BAĞIMSIZLIĞININ 70. YILINI KUTLUYOR

Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, vatandaşlardan parti çıkarlarından daha çok ülkenin geleceğini korumalarını talep etti.

Pakistan, İngiltere'den 14 Ağustos 1947'de kazandığı bağımsızlığının 70. senesini kutluyor.

Başkent İslamabad ve diğer şehirlerde 31 pare top atışıyla başlayan bağımsızlık günü kutlamaları için sokaklar yeşil-beyaz Pakistan bayrakları ve ulusal kahramanların yer aldığı posterleriyle süslendi.

Pakistan, Türk ve Suudi gösteri uçakları, İslamabad üzerinde gösteri uçuşu yaptı.

Bağımsızlık günü için Pakistan Meclisinde gerçekleştirilen bayrak törenine Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Başbakan Şahid Hakan Abbasi ve Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, üst düzey ordu yetkilileri ve devlet erkanı katıldı.

Ülkenin güneybatısındaki Belucistan eyaletinde askeri araca gerçekleştirilen, 15 kişinin yaşamını yitirdiği 25 kişinin yaralandığı bombalı saldırıdan sonra kutlama törenleri için üst düzey güvenlik tedbirleri alındı.

Törende yaptığı konuşmasında halkını ülkenin kurucularının bilgeliğine yönelmeye davet eden Cumhurbaşkanı Hüseyin, "Bugünümüzün bütün problemlerine çözüm özgürlük hareketimizin ve tarihimizin önderlerinin ideolojilerinde bulunmaktadır. Onları izleyerek şimdiki ve gelecekteki durumumuzu iyileştirebiliriz." ifadesini kullandı.

Hüseyin, Pakistanlılardan parti çıkarlarının ötesinde düşünerek ülkenin geleceğini korumalarını istedi.

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang da ülkesinin Pakistan'ı "Kuşak ve Yol" projesinde önemli bir ortak olarak gördüğünü söyledi.

Karaçi'de, Pakistanlılar ülkenin kurucusu Muhammed Ali Cinnah'ın anıt mezarını ziyaret etti.