Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde,
 
‘AK Parti birbirine kenetlenmiş bir partidir. Biz kendimize güvenmezsek milletimizin itibarını sağlayamayız.
 
Hedeflerimizin çıtasını sürekli yükseltmemiz gerekiyor. 15 yılsa yaptıklarımızı milletimize ezbere anlatmanızı istiyorum. Kendi arkadaşlarımız arasında bile reformların farkında olmayanlar var. O yüzden bu hatırlatmaları sürdüreceğim. 
 
Eğitimde, 355 bin dersliğin üzerine 270 bin derslik daha ilave ettik. Öğretmen sayımızı 506 binden 905 bine ulaştırdık.
 
Eğitim alanında hala sıkıntılarımız var. Önümüzdeki dönemde tüm enerjimizle bu konuya odaklanacağız. Biz o dağlarda onların inine kadar gireceğiz. İçeride ve dışarıda ülkemize kim tehdit oluşturuyorsa onları yerinde bastıracağız. Bunları yaptığımız takdirde güçlü Türkiye olacağız. ‘
 
En büyük yatırım özellikle gönülleri fethetmektir, gönüllere girmektir. Biz değişimin, reformun, yeniliğin partisi olarak milletimizin gönlünde yer ettik. Biz milletimize her alanda hep yeni şeyler söyledik bundan sonrada aynı şeyi yapacağız.

Teşkilatlarımızı önemli ölçüde yeniliyoruz. Belediyelerimizde de aynı adımları atıyoruz. Bu yenilenme sürecini kendi isteğimizle gerçekleştirmek zorundayız. Eğer biz bunu kendimiz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar. Milletimiz bize en barizi 7 Haziran olmak üzere bu yönde çok net mesajlar vermiştir.'