Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına yönelik gelişmeleri değerlendirmek için telefon görüşmeleri gerçekleştiriyor.

CumhurbaşkanıErdoğan, bu sabah Malezya Başbakanı Necip Rezak, Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid Sibsi ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşme yaptı.

Görüşmelerde, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planının, Ortadoğu'da barış sürecine zarar vereceğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede barış ve istikrarın devamı için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasının şart olduğuna dikkat çekti.

İsrail'in 1980 yılında aldığı Kudüs'ü ilhak kararının, uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler tarafından reddedildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslümanlar için de kutsal bir şehir olan Kudüs'ün, İslam ülkeleri için son derece hassas bir mesele olduğunu belirtti.

Görüşmelerde, Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye ilişkin her hamlenin İslam dünyasından tepki göreceği, barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceği ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüştüğü liderlere, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak 13 Aralık'ta İstanbul'da Olağanüstü İslam Zirvesi düzenleyeceğini de hatırlattı.