Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şu şekilde;

Suriye ve Irak'ta durum giderek kontrol altına giriyor. ABD ile hassasiyetlerimize saygı gösterilmesi kaydıyla beraber çalışmaktan memnuniyet duyarız.

Türkiye olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nı (İİT) harekete geçirerek Kudüs hakkında tavrımızı net bir şekilde gösterdik. BM Güvenlik Konseyi, ABD'nin vetosu üzerine bu konuda bir karar veremezdi. Biz dünya 5'ten büyüktür derken tam da bu durumdan bahsediyorduk. Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz ki dünya 5'ten büyüktür. Hele hele 1'den hayli hayli büyüktür. 196 kez büyüktür.

TEHDİT ÇALIŞMALARINA GİRİŞTİ

Çekimser davranan veya katılmayanların da yeri büyük ihtimalle 128'in tarafıdır. Bizim son ana kadar tespitimiz 160 ile 190 arası kabul oyunun çıkacağı yönündeydi. Ama Beyaz Saray telefonun başına geçti, oradan tek tek tehdit çağrıları yaptı. İnsanoğlunun hele hele devletlerin demokratik iradeleri ne zamandan beri paralarla satın almıyor. Demokrasi iradelerin satın alındığı bir anlayış, bir sistem, bir rejim değildir.

Böyle düşünenler varsa onlar da dersini almaya mahkumdur. Şahsım ve milletim adına bu ülkelere özellikle şükranlarımı iletiyorum. Bu şekilde Amerika'nın attığı adımın hukuksuzluğu, meşru görülmediği BM tarafından da ortaya konulmuştur. Temenni ederim ki, ABD düşünür, demek ki bu ülkeler hiçbir zaman Kudüs'e gelmeyecek, yanlış adımdan geri dönmekte yarar var kararı, Trump yönetiminin doğru iradesidir. Zulümle abad olunmaz.

TRUMP’IN SESSİZLİĞİ!

14-15 yaşındaki bu çocuğa eli silahlı her türlü teçhizatla birlikte. İnsaf edin be. Bu terörün bir örneği değil mi? Sayın Trump neden bunlara sessiz duruyorsunuz. Bu bir mazlumdur, bu bir terörist değildir. Bu tavrı ortaya koyan İsrail askeri de burada teröristtir. Annesini kucağında bir yavru. Anne yavrusuna sarılıyor. Geliyor, dipçikle ona saldırıyor. Nerede kadın hakları savunucuları, neredesiniz, niçin bağırmıyorsunuz? İşlerine gelmez... Çünkü bunlar nokta nokta tek millettir.

CHP’NİN SES KAYDI!

CHP'nin grup başkanvekili bir şeyler anlatmış. Şöyle bir dinleyelim. (CHP'li Engin Altay'ın, "Bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok" sözleri) Adam şirketin söylüyor, secaat arz ederken. Benim milletim bu kadar güzellikler yapılırken onu kötüleyene alkış tutar mı? Bu millet o yüzden sizi iktidara getirmiyor. Akıllanın, akıllanın! İşte Türkiye'deki ana hıyanet, ana muhalefet bu. Türkiye'deki en büyük sıkıntı bu muhalefet problemi.