Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne zam Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak." dedi.

Bakan zammın nedenini böyle açıklamıştı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018’de yüzde 40 artacağını belirtmişti. Bakan Ağbal, yapılan düzenlemelerle alakalı NTV'de soruları cevapladı.

"VERGİLER SAVUNMA HARCAMALARINDA KULLANILACAK"


Ağbal, yüzde 40'lık zamdan sonra söz konusu verginin kullanılacağı alanla alakalı ise ''Başta savunma güvenlik harcamaları olmak üzere çok önemli önlemler almak gerekiyordu. Bunlardan biri de yüzde 15 yerine yüzde 40 oranında artırılmasıydı'' ifadelerini kullandı.

"ASGARİ ÜCRET BİN 404 LİRANIN ALTINA DÜŞMEYECEK"


Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıklamalarından satır başları:

Bu yıl asgari ücret bin 404 lira... Eylül ayından itibaren bir kısım çalışanımızın ücretleri vergi dilimi yüzde 20'ye girdiği için bin 404 liranın altına düşüyordu. Bugün Meclis'e bir torba yasa verdik. Torba yasanın içine bin 404 liranın altına düşmeyecek şekilde bir madde ekledik. Asgari ücretlerimiz yıl sonuna kadar bu rakamın altına düşmeyecek. 2017 yılı içim geçerli bir düzenleme. Kalıcı bir şekilde masaya da yatırmış durumdayız.

"EMLAK VERGİSİNDEKİ ARTIŞ"


Bu yıl içerisinde belediyelerimizin komisyonları 2018 senesinde alınacak emlak vergilerini belirlemek için arsa ve arazi metrekare değerlerini belirlemek üzere toplandılar. Kararlar çıktı, netleşti. Bu çalışmaları izledk. Birçok vatandaşımızdan şikayetler geldi. Yüzde 200 yüzde 300 yüzde 3 bine varan emlak vergi değerlerinde artış yapılmış. Sayın Başbakanımızın talimatıyla bu çalışmaları tamamladık, sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Yaptığımız düzenleme şudur; ne kadar artış yapılırsa yapılsın bu artış 2017 yılındaki fiyatın yüzde 50'sini geçemeyecek.