Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, IKBY'nin bağımsızlık referandumuyla alakalı ikazlarda bulundu.

Referandumun bölgede yeni çatışmalara zemin hazırlayacağına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin bu konudaki çok açık ve kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni elindeki olanaklardan da edecek bir sürecin önünü açabilir" dedi.

Erdoğan konuyla ilgili şöyle konuştu:

"YENİ ÇATIŞMALAR ORTAYA ÇIKARABİLİR"

Irak'ın da toprak bütünlüğü temelinde varılacak uzlaşmalara ve ortak gelecek inşa etme ideallerini hayata geçirmeye ihtiyacı vardır. Bağımsızlık talepleri gibi bölgede yeni krizler, çatışmalar ortaya çıkartabilecek adımlardan uzak durulması gerekiyor.

"ELLERİNDEKİ İMKANLAR DA ELDEN GİDEBİLİR"

Buradan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni bu doğrultuda başlattığı girişimden vazgeçmeye davet ediyoruz. Türkiye'nin bu konudaki çok açık ve kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ni elindeki imkanlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir. Yeni çatışmaların fitilini ateşlemek yerine hep birlikte bölgede huzuru, barışı, güvenliği, istikrarı tesis için çalışmalıyız.