ABD Dış İşleri Bakanlığı’nda geleneksel olarak düzenlenen iftar programının iptal edilmesi karşısında tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan ayrımcılığa dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tertiplenen "38. Muhtarlar Toplantısı"nda muhtarlarla buluştu.

Adana, Adıyaman, Ankara, Balıkesir, Çorum, Düzce, Hatay, Mersin, Ordu, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa'dan Ankara’yı ziyaret eden muhtarları konuk olarak ağırladığını dile getiren Cumhurbaşkanı, "Mekanımız dar ama kalbimizdeki yeriniz geniş. İnşallah inşası devam eden yerde daha rahat edeceğiz, o mekanda 2 bin kişilik bir kapasitemiz söz konusu” açıklaması yaptı.

HANİ İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ?

Gördüğünüz gibi, şehitler tepesi sahipsiz değil. Şehitler tepesi daima ayakta, toprağını ayyıldıza adanmış gönüller gözetliyor, bir bayrak rüzgarını bekliyor harekete geçmek için. Bizim buradaki varlığımızın sebebi şehitlerimizdir. Minarelerimizde 5 vakit ezanı duyabilmemiz onların sayesindedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Amerika'da bir gelenek haline gelmiş, her yıl tekrarlanan bir etkinlik vardı. Ancak bu Ramazan’da ABD Dış İşleri Bakanlığı bu faaliyetin düzenlenmeyeceğini ilan etti. Hani ayrımcılık gözetmeyen tavrınız, ne oldu? İnanç özgürlüğünü destekliyordunuz, hani nerede? Bu durumda pek tabiki onlara karşı düşüncemizde değişme oluyor. Biz yapılan işe bakarız, söze değil. Nasıl ki Mısır’da Hıristiyanları sırf farklı dinden oldukları için öldürenler teröristtir, Amerika’da da kadınlara farklı dinden oldukları gerekçesiyle saldırı düzenleyenler de, onları müdafaa edenler de teröristtir” ifadelerini kullandı.