Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran’da birlikte düzenledikleri basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani ortak tivari anlaşmalara imza attılar.

Ruhani, ‘İki ülkenin arasındaki ilişkiler her sektörde ilerlemektedir. Sayın Erdoğan ile yaptığımız toplantıda ilişkileri daha üst seviyelere çıkarmak için bir takım kararlar aldık. Aldığımız kararlar iki ülke açısından çok önemli kararlardır. Türkiye ile İran arasında bankacılık sektöründe verilen kararlar ise ilerleyen zamanlarda bir sonuca ulaşacak. Aramızda gerçekleşen ticaret milli para birimi ile sağlanacak.’

‘Gümrük meselesinde bir takım sıkıntıları halletmek gerekli adımlar atılacak ve 2 gümrük kapısı 24 saat boyunca işleyecek. 3. kapı da en kısa zamanda 24 saat çalışmaya başlayacak.'

‘Bölgemizdeki sorunları da ele aldık. Irak'ın kuzeyi ve Suriye'deki durumları değerlendirdik. Asıl hedefimiz bölgede barış ve istikrarı korumak. Ortaya atılan mezhep ayrımcılığı, bölgede bulunan yabancıların planlarıdır.’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasında, ‘Sayın Ruhani’nin daveti üzerine buradayım. Gösterdiği misafirperverlik içinteşekkürlerimi sunuyorum. İran halkının yüksek oranla seçtiği Ruhani’yi gönülden tebrik ediyorum.

Ruhani ile birlikte pek fazla alanda başarılı görüşmeler gerçekleştirdik. İran'ın 30 milyar dolar ticaret hacmi planımız mevcuttu. 10 milyar dolarda kaldık. Bütün sektörlerde ciddi anlamda kardeşlerimizin çalışmalarının arkasında durduk. Finans alanına hareketlilik gelmesi amacı ile gerekli adımları attık. Merkez bankalarımız aralarında anlaştılar. Bununla birlikte enerji ortaklığımızı ise arttırmaya dair kararlar aldık.' dedi.