Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, sabah namazını Beştepe'deki Millet Camisi'nde kıldı.
FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe kalkışmasının 1'inci sene-i devriyesinde, binlerce vatandaşın toplandığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "demokrasi nöbeti" sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki anma törenlerinden sonra geldiği Ankara'da, TBMM önündeki törenden sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti.

Beştepe Millet Camisi'nde sabah namazını kılan Erdoğan, Külliye'de toplanan vatandaşlara hitap edecek ve "15 Temmuz Şehitler Abidesi"nin açılışını gerçekleştirecek.

REİS_İ CUMHUR MECLİS'TE KONUŞTU

Başkomutan Erdoğan 15 Temmuz anma töreninde Gazi Meclisi'nde halka hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Türkiye'nin yakın tarihinde yaşadığı en büyük ihanet ve darbe kalkışmasının birinci sene-i devriyesinde buluşuyoruz. O gece yaşamını yitiren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Darbecilerin karşısına çıkan her bir vatandaşımıza şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz'da nasıl bir millet olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik. Bilhassa gençler hususunda ümitsizliğe düşmüş olanlar vardı. O gün gördük ki küllerin altında kor bir ateş yanıyordu. Vakti ve saati geldiğinde o kor istiklaline el uzatanlara karşı bir aleve dönüşür.

Bir asır önce yedi düvelin birleşip, tüm kuvvetiyle saldırdığı Çanakkale'de herkesi şaşırtan bir zafere imza atmıştık. 15 Temmuz'da da yedi düveli arkasına alan bir ihanet şebekesinin 40 senelik planını 20 saate kalmadan bozarak tarihimize yeni bir zaferi işledik. Savaşlar, ordular içerisinde yapılır. Türk milleti 15 Temmuz'da ordulaşmış bir ihanet şebekesine yönelik yüreğindeki imanı ve çıplak elleriyle bir mücadele verdi

İDAM SLOGANLARINA YANIT

Ben size görüşümü aktardım. Parlamentoya gelir. Ben parlamentodan geçeceğini düşünüyorum. Bana geldiğinde ben hiç çekinmeden onaylarım. Çünkü 250 şehidimizin ve milletimizin ahı var. Hans ne der george ne der ben dinlemem. Ben Ayşe'ye, Fatma'ya, Mehmet'e Ahmet'e bakarım.

 KILIÇDAROĞLU'NA KONTROLLÜ DARBE TEPKİSİ

Bugün baktım (CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu) konuşuyor ve konuşurken de hala bu vakayı kontrollü bir darbe olarak belirtiyor. Kimseyi aldatmayalım, bu vakaya kontrollü darbe demek gerçekten bir nasipsizliktir, bu vakaya kontrollü darbe demek nasipsizliğin dışında vurdumduymazlıktır. Siz bu milleti ne zannediyorsunuz Nasıl kalkar da buna kontrollü darbe dersiniz. Siz yoksa bu sürecin hala böyle sürmesini mi istiyorsunuz. Kusura bakma, olağanüstü hal pazartesi günü Milli Güvenlik Kurulu gündemine gelecek, konuşacağız ve hükümetimize tavsiye kararını alacağız."