Reis-i Cumhur Putin'le Türk Akım'ını Görüştü

Reis-i Cumhur Erdoğan Putin ile telefonda Türk Akım Projesini konuştu

Reis-i Cumhur Putin'le Türk Akım'ını Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Akım Projesi, enerjinin uluslararası bağlarda bir çatışma nedeni değil, barış için birleştirici bir araç olması gerektiğini belirten dış politikamızın ve kazan-kazan anlayışımızın güzel bir sembolüdür." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'de, Rusya'nın Anapa kentindeki "Pioneering Spirit" isimli boru inşaat gemisinde TürkAkım Projesi'ne dair incelemeler yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TürkAkım Projesi'nin ülkeler için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

"Siz değerli dostumun nazarında törende hazır bulunanlara bu tarihi proje için emek harcayanlara ve Rus halkına en kalbi selamlarımı iletiyorum. Sizleri de sevgi ile selamlıyorum." diyen Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu projeler, ekonomik ve siyasi ikili diyaloglarımız bakımından da karşılıklı bağımlılığı tesis eden ve bağların sigortası olan özel bir konuma sahip. Başta doğalgaz projeleri olmakla beraber ülkelerimiz arasındaki enerji projeleri yaklaşık 30 senedir enerji arz güvenliğimizin ciddi ve güvenilir bir parçası konumundadır. Rusya, sahip olduğu geniş doğalgaz kaynakları ve sağlam altyapısı ile alanda kritik bir enerji rolü üstlenmektedir. Aynı anda Rusya Federasyonu, enerji bölgesinde ülkemizin de güvenilir ve istikrarlı bir işbirlikçisidir. Biz bu işbirliğini, daha da ileri götürme, dostluğumuzu daha da güçlendirme hususunda kararlıyız. Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve TürkAkım gibi yakın zamanda bitirilmesi hedeflenen büyük çaplı projelerle inşallah dostluğumuz perçinlenecektir."

"BUGÜNLERE KOLAY GELİNMEMİŞTİR"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta TürkAkım olmakla beraber, yürütülen projelerin son zamanlarda her alanda ilerleyen ilişkilerin adeta sembolü olduğunu aktardı.

TürkAkım Projesi için büyük emek sarf edildiğini belirten Erdoğan, "Bugünlere de kolay gelinmemiştir." dedi.

Proje adına ilk adımın 10 Ekim 2016 tarihinde İstanbul'da imzalanan hükümetler arası anlaşma ile atıldığını anımsatan Erdoğan, "Tabii siz değerli dostumun bu proje dahilinde büyük çabası, büyük katkısı olduğunu da bu konuyla ayrıca belirtmek isterim." sözlerini kullandı. 

Erdoğan, "TürkAkım sayesinde şuanda Batı Hattı ve Mavi Akım Hattı üzerinden ülkemize gelen Rus doğalgazının herhangi bir ülkenin iletim sistemine ait olmadan doğrudan Türkiye'ye gönderilmesi sağlanacaktır. TürkAkım Projesi, enerjinin uluslararası bağlantılarda bir çatışma nedeni değil, barış için birleştirici bir araç olması gerektiğini savunan dış politikamızın ve kazan-kazan anlayışımızın güzel bir sembolüdür." açıklamalarını yaptı.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri