Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan'la çeşitli anlaşmalar yapmaz üzere Astana'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Astana Uluslararası Havalimanı'na geldiğinde Kazakistan Yatırımlar ve Kalkınma Bakanı Jenisbeg Kasımbek, Astana Vali Yardımcısı Sergey Haraşun, Türkiye'nin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Salih Mutlu Şen ile Astana Büyükelçiliği personelinden oluşan bir heyet karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de birlikte Astana’ya geldi.

Cumhurbaşkanı’nı karşılama esnasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da hazır bekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşma gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmasında, ‘Kazakistan'la birlikte yürüttüğümüz işbirliğinin daha da güçlenmesine yönelik görüşmeler yapacağız. Bu doğrultuda gerçekleştireceğimiz ziyarette çeşitli imzalar atacağız. İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'ne de katılmayı düşünüyoruz. Kazakistan'da gerek ikili ilişkilerimizi gerekse önemli bölgesel konular hakkında kararlar alacağız. ’ ifadelerine yer verdi.