Reis-i Cumhur Erdoğan'ın, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde önemli ve yeni adımların atılacağına ilişkin açıklamasını değerlendiren İran'ın kanalı PRESS TV'de "Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sınırda askeri varlığını takviye ettikten sonra Suriye topraklarında yaklaşan operasyonlar uyarısını yaptı" sözleriyle verdi. Erbil'den yayın yapan Rudaw İngilizce ise, "Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde 'hançeri hedefe doğrultacak" ifadelerine yer verdi. Rudaw, Reis-i Cumhur Erdoğan'ın sözlerinin Suriye'nin kuzeyinde YPG ile Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu arasındaki anlaşmazlıkların yeniden fırladığı bir dönemde geldiğinin altını çizdi.

Albawaba medya grubu ise, Türkiye'nin "Kürt militanlarının tehditlerine karşı güney sınırındaki askeri varlığını artırdığı" yönündeki haberlere dikkat çekti. Türkiye'nin, YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığına "şiddetle karşı çıktığını" ifade eden Albawaba, Türkiye'nin Suriye'de İslam Devleti ile verilen savaşta ABD'nin kilit bir müttefiki olan YPG'yi terör örgütü ve Türkiye içerisinde faaliyet gösteren Kürt militanlarının bir uzantısı olarak gördüğünü belirtti.

"ÖNEMLİ ADIMLARIMIZ OLACAK"

Reis-i Cumhur Erdoğan, Suriye konusuna ilişkin önceki gün yaptığı önemli açıklamada, "Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye'deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız. Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak" sözlerini kullanmıştı.