Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan Körfez turundan sonra Ankara'da basın toplantısı gerçekleştidi.
Gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bir gazetecinin ABD'nin Rus S-400 Hava Savunma Sistemi hakkında endişelerini dile getiren açıklamalarına karşı sorusuna yanıt verdi.

"NİYE ENDİŞE VERİCİ OLSUN"

Reis-i Cumhur Erdoğan'ın S-400 füze savunma sistemi hakkında soruya şu şekilde yanıt verdi: "Niye endişe verici olsun? Her ülke kendi güvenliği için belli önlemleri almak zorunda. Bu güvenliği nereden sağlarsa oraya karşı adım atacaktır. Bununla alakalı birimlerimiz görüşmeleri yaptı yapıyorlar. Bunun endişe verici hiçbir tarafı yok.

"KİMLE ORTAK ÜRETİME GİRERSEK ONU TERCİH EDERİZ"


Değişik silah kullanınca endişe vermiyor S400 kullanınca endişe veriyor. Bu tamamen karşılıklı olarak hele hele Türkiye olarak ortak üretime kimle girersek onu tercih ederiz. Türkiye güvenlik simülasyonun buna göre yapıyor. Görüşmeler büyük ölçüde bitti."

Cumhurbaşkan'ı Erdoğan konuşmasında İsrail'i de uyardı.

"MESCİD-İ AKSA MÜSLÜMANLARIN GÖZBEBEĞİDİR"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail bu tür hukuk tanımazlıklarla sadece kendine değil tüm bölgeye zarar veriyor. Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız." ifadelerini kullandı.

"Bir an evvel İsrail yönetimininde aklıselim olmasını  temenni ediyoruz." diyen Erdoğan, "Kudüs'ü muhafaza için kurulan İslam İşbirliği Teşkilatının Zirve Dönem Başkanı olarak bir kez daha İsrail'i hukuka, yerleşik teamüllere ve insani değerlere uygun davranmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

KATAR'DA TÜRK ÜSSÜ 


Katar'daki Türk Üssü ile ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Üs konusu, gerek Suudi Arabistan gerekse Kuveyt'te gündeme gelmedi. Katar'da gündeme gelmesi tabii idi. Orada, daha neler yapabileceğimizi görüşme imkanımız oldu, bunları görüştük. Bir diğer yandan Katar'ın son dönemde özellikle takındığı bu olumlu tavır takdire şayandır."