Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerginlikle alakalı, "Şu sırada dünyada hemen hemen 16 ülke nükleer silahlanmada ciddi bir boyut kazanmış durumda. Bunların içinde 3 ülke var ki bunların şu anki nükleer silahlanmada kritik bir gücü mevcut. Dileriz ki  Amerika-Kuzey Kore arasındaki bu tehditler adeta bir savaşa dönüşmez ve bu, dünyada yalnızca iki ülke arasında kalmayabilir. Daha değişik bir tehdit sürecini de başlatabilir. Burada bir politik sonuca dönüşmek suretiyle noktalanır diye öngörüyorum." ifadelerini kullandı

Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hazreti Ali Camisi çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Alman heyetinin 8 Eylül'de Konya’ya gerçekleştireceği ziyarete dair gelen soru üzerine Erdoğan, Almanlar'ın bu isteğine NATO ile görüşerek olumlu bir tavır sergilediklerini belirtti.

Erdoğan, "Bu tabii bir İncirlik olayı değil, daha değişik bir mesele. Bu kapsamda şu anda gerek başta Milli Savunma Bakanlığımız olmak üzere Dışişleri Bakanlığımız bu süreci idare ediyorlar. Şu anda da olumlu yöndee devam ediyor." dedi.

ABD-KUZEY KORE GERGİNLİĞİ


Bir gazetecinin, son zamanlarda ABD ve Kuzey Kore arasında oluşan gerginliğin uluslararası piyasaları etkilediğini belirterek, Türkiye'de bu hususta ne tür gelişmeler beklediğini sorması üzerine Erdoğan, şu cevabı verdi:

"Doğrusu ben bizim piyasalarımızı etkileyeceğinim düşünmüyorum fakat nükleer silahlanmanın devamlı karşısında olduğunu belirtenlerin burada nükleer silahlanmayla birbirlerini tehdit eder duruma düşmesi şaşırtıcıdır. Biz işin bu yanından genel bir perspektifle bakarsak, yani gelişmemiş ülkelere veya zayıf ülkelere nükleer silahlanmada imkan vermeyenler, gücü ellerine alınca bu nükleer silahı acımasızca kullanmanın da gayreti içerisine düşüyorlar. Bu da benim objektif bakış açımdır. Yani senin olsun ama bir diğerinin olmasın, bunu anlamak imkansız. Şu anda dünyada yaklaşık 16 ülke, nükleer silahlanmada ciddi bir boyuta ulaşmış durumda. Bunların içinde 3 ülke var ki bunların şu anda nükleer silahlanmada ciddi bir kuvveti bulunuyor. Temenni ederiz ki Amerika-Kuzey Kore arasındaki bu tehditler, adeta bir vuruşmaya dönüşmez ve bu, dünyada sadece ikisi arasında kalmayabilir. Daha farklı bir tehdit sürecini de başlatabilir. Burada bir politik neticeye dönüşmek suretiyle noktalanır diye temenni ediyorum."