Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kurban bayramı vesilesiyle İslam ülkelerinin liderleriyle yaptığı telefon görüşmelerinde Myanmar'da yaşanan insani krize çözüm bulmaya karşı çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Reis-i Cumhur Erdoğan, bugün Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdülaziz, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefon konuşması yaptı. Kurban bayramının başta İslam alemi olmak üzere tüm insanlığa hayırlar getirmesi dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suriye, Irak, Yemen, Filistin ve Libya'da yaşanan sorunların Müslümanların bayram sevincine gölge düşürdüğüne dikkati çektiği öğrenildi. Myanmar'da Müslümanlara yönelik şiddetin İslam dünyasını derinden üzdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telefon trafiğinin devam edeceği öğrenildi.

DAHA ÖNCE DE SERT AÇIKLAMALAR YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan'daki Müslümanlara ilişkin saldırı ve eziyetlerle ilgili ‘Çok üzücü bir durum ama dünya Myanmar'a, diyebilirim ki kör ve sağır durumda. Yaşanan olayları duymuyor ve görmüyor.’ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Son gerçekleşen Bangladeş faciası çok üzücü bir olay. Öğrenilen sayılar maalesef 3 bin canın mağdur edildiği, hatta ölmesine sebep olan olayların yaşanması istikametinde. Tabii bu yaşananları biz bunu ağır, şiddetli bir şekilde kınıyoruz.‘ dedi.

ARAKANDA KATLİAM

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug, Myanmar'ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının düzenledikleri saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman'ın katledildiğini açıkladı.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor.