Reis-i Cumhur Erdoğan'dan İsrail'e Kritik Ayar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘İsrail idaresinin, iki devletli çözüm ihtimaline zarar veren işgal hareketlerine bir dur demesi gerekiyor.’ açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘İsrail idaresinin, iki devletli çözüm ihtimaline zarar veren işgal hareketlerine bir dur demesi gerekiyor.’ açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas birlikte görüşmeler yaptılar. Görüşmeler başbaşa olarak gerçekleştirildi. Görüşmeden sonra heyetler arası hazırlanan yemeğin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abbas'ı ülkemizde misafir etmekten memnun olduğunu dile getirerek, heyeti ile birlikte Abbas’a ‘Hoşgeldiniz’ diyerek karşıladı.

Reis-i Cumhur Erdoğan, ‘Son zamanlarda Son haftalarda Harem-i Şerif'te yaşanan krizin bütün İslam topluluklarında son derece üzüntüye neden oldu. Krizin yaşanmaya başladığı ilk anlardan itibaren ciddi bir diplomatik çalışmalar içine girdik.’ açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan olaylar sırasında Filistin Devlet Başkanı Abbas, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Ürdün Kralı 2. Abdullah’la birlikte sürekli görüşmeler yaptığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kıble olan Harem-i Şerif’te meydana gelen krizlerden dolayı ciddi çalışmalar yapıldığını ve bu doğrultuda, İstanbul'da konuyu söz kkonusu durumu görüşmek için İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi'nin olağanüstü toplantısının gerçekleştirildiğini ifade etti.

İsrail’in uyguladığı politikalara karşı tepkilerini güçlü bir şekilde gösterdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘ Şükürler olsun ki hem Filistinli vatandaşlarımızın istikrarlı mücadeleleri hem de İsrail'in aklı selime dönmesi doğrultusunda kriz atlatıldı.’ açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri