Türkiye Cumhuriyeti' nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mescid- i Aksa meselesi ile alakalı yeni bir açıklama yaptı. Reis- i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, 'Yeni kısıtlamalar getirilmeye çalışılması kabul edilemez. İsrail' in aşırı güç kullanımını kınıyorum' dedi. Mescid- i Aksa gerilimiyle alakalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

KABUL EDİLEMEZ

"İsrail' in 1967' den bu zamana kadar işgal altında tutmakta olduğu Doğu Kudüs' te 14 Temmuz günü yaşanan ve tarafımızdan da tasvip edilmeyip üzüntü duyulan bir olayı sebep olarak göstererek Harem- i Şerif' i üç gün süre ile kapatması ve ardından Müslümanların Harem- i Şerif' e girişlerine, metal detektörler konulması dahil, yeni kısıtlamalar getirmeye çalışması kabul edilemez."

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NA ÇAĞRI

"İsrail' in tüm uyarılara rağmen bu tutumunda ısrar etmesini, dün bir kez daha Harem-i Şerif'te cuma namazı kılınamamasını ve İsrail güçlerinin cuma namazı için toplanan kardeşlerimize karşı aşırı güç kullanımını İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatı ile kınıyorum. Olaylarda hayatını kaybeden 3 kardeşimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu da ifade etmek istiyorum."  Reis- i Cumhur Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatı ile milletlerarası toplumu harekete geçmeye çağırıyorum!" açıklaması ile çağrıda bulundu