Diktatörlük tartışmasının geçtiği röportaj esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman gazeteciyi sorduğu sorularla köşeye sıkıştırdı.

ERDOĞAN: ALMAN BASINI NEDEN BANA DİKTATÖR DİYOR

Erdoğan'ın "Alman basını neden beni diktatör olarak görüyor?" sorusunu cevaplayan Alman gazeteci, şunları kaydetti:

ALMAN GAZETECİ: ON BİNLERCE İNSAN SİZİN YÜZÜNÜZDEN İŞİNDEN OLDU

"Alman kamuoyunun sizi niye diktatörü olarak gördüğünü mü soruyorsunuz? Çünkü dünyanın başka hiçbir ülkesinde Türkiye’de olduğu gibi çok gazeteci parmaklıklar arkasında değil. Türkiye’de bu sayı 150. Zira Deniz Yücel ve Meşale Tolu gibi Alman gazeteciler halen hapiste ve kimse niye hapiste olduklarını anlamıyor. Ve Yücel hücre hapsinde tutuluyor. Çünkü on binlerce kişi geçtiğimiz yaz gerçekleşen darbe girişimi şüphelisi olarak işlerinden oldu. Çünkü sizin istihbaratınız Alman parlamenterle alakalı casusluk yaptı. Bunlar sizin böyle bir ününüzün olmasının sebeplerinden sadece birkaçı"

ALMANYA'YA 500 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLMUŞTU, BUNU NİYE YAZMIYORSUN

Erdoğan ise, bu yanıt karşısında gazeteciye "Aldığınız bilgi doğru değil. Ve bu yanlış bilgiye dayanarak yanlış çıkarımlar yapıyorsunuz. Binlerce kişinin bizim cezaevlerinde bulunduğunu, işlerini kaybettiklerini iddiaa ediyorsun. Sana şunu söylemek isterim: Doğu ve Batı Almanya yeniden birleştiğinde, kaç insanın işini kaybettiğini biliyor musun? 500 binden fazla." cevabını verdi.

"BUNU YAYINLAYACAKSIN TAMAM MI, SİLMEK YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun üzerine "Şu esnada rakamları kontrol etmem olası değil fakat yasalar ve hukuk kuralları içerisinde işleyen prosedürler vardı" cevabını veren Alman gazeteciye "Bundan niye bahsetmiyorsun, çok sayıda insanın işinden atıldığından? Bunu yayınlayacaksın tamam mı, silmek yok" ifadelerini kullandı.