Körfez turundan sonra Ankara'da basın toplantısı gerçekleştiren Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in görevden alındığıyla alakalı iddialar hakkında ilk kez konuştu.

HENÜZ BÖYLE BİR ŞEY YOK AMA SAYIN BAŞKAN'IN BİR TALEBİ OLDU

Erdoğan konuyla alakalı gelen bir soru üzerine şunları söyledi:

Şu anda henüz böyle atılmış bir adım söz konusu değil ancak geleceğe dair Sayın Başkanın bu noktada farklı bir görevle devam şeklinde bir arzusu, isteği söz konusu.

Bu da tabii Sayın Başbakan ile görüşmek, değerlendirerek verilecek bir karardır fakat henüz Sayın Başkan görevinin başındadır. Ne görevden alma ne istifa, böyle bir şey söz konusu değildir.

Mescid-i Aksa konusuna da değinen Reis-i Cumhur Erdoğan şunları söyledi:


"Mescid-i Aksa'ya karşı İsrail yönetiminin uyguladığı kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu belirttik." diyen Erdoğan, "Müslümanların ibadet hakkını yok sayan, Mescid-i Aksa'nın kutsiyetini ihlal eden bu adımlar gerilimi daha da artıracaktır. İbadetlerini yapmaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail bu tür hukuk tanımazlıklarla yalnızca kendine değil tüm bölgeye zarar veriyor. Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız." dedi.

"MESCİD-İ AKSA MÜSLÜMANLARIN GÖZBEBEĞİDİR"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail bu tür hukuk tanımazlıklarla sadece kendine değil tüm bölgeye zarar veriyor. Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız." ifadelerini kullandı.