Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, 5 Eylül Adli Yıl Açılışı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında "15 Temmuz darbe teşebbüsüyle hain planları ortaya çıkan ihanet çetesinin en çok hedef aldığı kurumların başında yargı gelmektedir. Bu ihanet çetesine karşı gösterilen çaba esnasında karşılaştığımız olaylar, yargıyı teslim almaya çalışan gruplara karşı müteyakkız olmamız ve sorunların üzerine cesaretle gitmemiz gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Başta hakim ve savcılarımız olmak üzere, tüm yargı mensuplarının bu hususta ortaya koyacakları öncülük büyük önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

"TOPLUMSAL BARIŞIN TEMİNATI"

Reis-i Cumhur Erdoğan'ın Adli Yıl Açılışı için yayımladığı mesaj şu şekilde:

"Ülkemiz, son dönemde yapılan reformlar ve yatırımlarla, 2023 hedeflerini gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla, vatandaşlarımızın refahını, huzurunu ve emniyetini sağlamak için çalışmaktadır. Bu kapsamda, demokratik standartların yükseltilmesi, insan hak ve özgürlüklerinin genişletilmesi, adaletin hızlı bir şekilde tecellisinin sağlanması hedefiyle de önemli reformlar yapılmaktadır. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ilerlemesinde yargı kurumları da, hakimleri, savcıları, avukatları ve diğer çalışanlarıyla hayati bir önem taşımaktadır. Güvenilir ve hızlı bir şekilde tecelli eden adalet, toplumsal barışın, huzur ve kardeşliğin en güçlü teminatıdır.

"YARGININ TARAFSIZLIĞINI KORUMASI ŞART"

Hukuk devletinin yaşatılabilmesi için, yargının her türlü taassuptan, gruplaşmadan, siyasi ve ideolojik kamplaşmadan uzak olması, tarafsızlığını koruması mecburidir. 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle hain planları ortaya çıkan ihanet çetesinin en çok hedef aldığı kurumların başında yargı gelmektedir. Bu ihanet çetesine karşı verilen mücadele esnasında karşılaştığımız hadiseler, yargıyı teslim almaya çalışan gruplara karşı müteyakkız olmamız ve sorunların üzerine cesaretle gitmemiz gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Başta hakim ve savcılarımız olmak üzere, tüm yargı mensuplarının bu konuda ortaya koyacakları öncülük büyük önem taşımaktadır.