Reis-i Cumhur Erdoğan, memleketi Rize'de AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. CumhurBAŞKANı Erdoğan'ın konuşmasının detayları şu şekilde:

BAŞARI ÇITASI

Halk oylamasıyla geçtiğimiz yeni sistemde çıta yükseldi. 2002 Kasım'ındaki seçimleri yüzde 34'lük oyla iktidara gelmiştik. Yeni sistemde başarı çıtası yüzde 50 artı 1 oldu. Başarı çıtasını yükseltmeye hiçbir mecburiyetimiz yoktu. Biz ülkemiz için doğru olanı yaptık.

PSİKOLOJİK BARİYER

Seçimler için önümüze psikolojik bariyer çıkartılabilir. Yüzde 50'nin üzerinde oy almanın ne kadar zor olduğunu gördük. Bu tablo AK Parti olarak 2019'a çok sıkı şekilde hazırlanmamız gerektiğini işaret ediyor. Teşkilatlarımızda metal yorgunluğu emareleri gördüğümü çeşitli defalar dile getirdim. Kapsamlı değişim yapmak durumundayız.

GÖNÜL KAZANMAK

Koltuklara getireceğimiz arkadaşların isimleri değil o isimlerin acaba halkla iletişimi nasıl, aslolan bu. İstediğimiz kadar yollar yapalım, havalimanları yapalım, enerjide rekor üstene rekorlar kıralım ki kırıyoruz. Bunların hepsi gerekli, ama yeterli olan gönülleri kazanmak. Ben teşkilatımın siz değerli elemanlarını gönül erleri, akıncıları olarak görüyorum.

TEVAZU EHLİ OLACAKSINIZ

"Ben belediye başkanıyım", " Ben bakanım" havasından geçilmiyorsa yandık. Ya mütevazı ol mütevazı. Tevazu ehli olacağız. Tevazu ehli olarak halkımızla kucaklaşacağız, bütünleşeceğiz.

KAPIMIZ AÇIK

Motivasyonu, gücü, heyecanını kalmamış, bencillik batağında çırpınan defolu kişilerle mücadeleyi yürütemeyiz. AK Parti'de görev alacak kişilerin, şu bakanın, bu milletvekilinin, filanca grubun, falanca yapının adamı değil, davanın ve milletin adamı olması şart. Türkiye'nin adeta yeni bir Kurutuluş Savaşı verdiği dönemdeyiz. Hiç bir atalete, gaflete, ihanete tahammül edemeyiz.

SİYASET BARONLARI

Davası olmayan ve bulunduğu yerde milletimizin tamamını kucaklayamayan hiçkimse AK Parti'de yöneticilik yapamaz. 15 yıl, 20 yıl, 25 yıl öncesinin siyaset baronlarının tarzıyla AK Parti'de etkinlik kurmaya kalkan herkes karşısında bu kardeşinizi bulur. Partimizin kuruluşunda emeği geçen tüm kardeşlerime vefa borcumuz olduğuna inanıyorum. İhanet etmedikten sonra biz onları hiçbir zaman kapıda bırakamayız.

MANİFESTOMUZ

Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yok. Manifestomuzu söylüyorum: Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Modern, medeni, bağımsız, özgürlük mücadelesini kazanmış bir devletin inşasında el ele olacağız.