Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğu gerçeğinin farkındalığıyla, devlet ve millet olarak felaketlere karşı her zaman tedbirli olunması gerektiğini aktardı.

Erdoğan, Marmara Depremi'nin 18. senesi dolayısıyla twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Reis-i Cumhur Erdoğan, mesajında, "17 Ağustos 1999 depreminde yitirdiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle yad ediyorum. Ülkemizin deprem bölgesinde olduğu gerçeğinin farkındalığıyla, devlet ve millet olarak felaketlere karşı her zaman tedbirli olmalıyız. 17 Ağustos benzeri olayların yeniden yaşanmaması adına başta devletimiz olmak üzere hepimize sorumluluk düşüyor. Deprem ve diğer tüm felaketlerde hasar ve kayıpların yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz. Cenab-ı Allah 17 Ağustos benzeri depremlerden ve tüm felaketlerden ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylesin." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım'da bir mesaj yayınladı.

Başbakan Binali Yıldırım, asrın felaketi olarak da tanımlanan 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen deprem için flaş açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos'ta gerçekleşen depremin izlerinin silindiğinin altını çizen Başbakan Binali Yıldırım, Kocaeli'nde yapılan Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Sempozyumu'nda katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, katıldığı sempozyumda "Kocaeli'nde bugün depremin izleri silinmiştir" açıklamasını yaptı.